Hükümet Memurlara Yüzde 4'lük Zam Önerdi, Memurlar "Bu Hakarettir" Deyip Reddetti

Hükümet Memurlara Yüzde 4'lük Zam Önerdi, Memurlar "Bu Hakarettir" Deyip Reddetti

Memur Sendikalarıyla Hükümet Arasındaki Toplu Görüşmelerin 3. Turu Sona Erdi.başbakanlık Yeni Binadaki Toplantı Yaklaşık 2 Saat Sürdü.maliye Bakanlığı Bürokratlarının Gelecek Yılın Birinci Ve İkinci 6 Ayları İçin Yüzde 2'şer Oranında Zam Teklifi Üzerine Konfederasyon Başkanları Toplantıdan Ayrıldı.

Hükümet Memurlara Yüzde 4'lük Zam Önerdi, Memurlar

Memur sendikalarıyla hükümet arasındaki toplu görüşmelerin 3. turu sona erdi.Başbakanlık Yeni Binadaki toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.
Maliye Bakanlığı bürokratlarının gelecek yılın birinci ve ikinci 6 ayları için yüzde 2`şer oranında zam teklifi üzerine konfederasyon başkanları toplantıdan ayrıldı.

-DEVLET BAKANI MEHMET ALİ ŞAHİN-

Toplantı sonrası açıklama yapan Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, yüzde 4`lük zamın enflasyona göre öngörüldüğünü belirterek,¨Türkiye el yordamı ile harerek eden, plansız programsız, hedefleri olmayan bir ülke değildir.Türkiye sadece önümüzdeki yılın bütçesini ortaya koymuyor. Orta vadeli programlarda ortaya koyan ülkedir.Yıllardır iki yakası bir araya gelmeyen Türkiye, AB ülkelerinde ekonomik değerleri Türkiye`ye taşımak için bir takım ileriye dönük çalışmalar yapılmaktadır.Biz zam oranınıda görüşüyoruz. Enflasyon hedefimiz 2007 yılında yüzde 4`tür.¨dedi.

-KAMU- SEN BAŞKANINA TEPKİ-

Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız`a da tepki gösteren Bakan Şahin,¨Memurlara hakaret sayıyorum diyen Bircan Bey geçen yıl yüzde 5`in altına imza atarken hakaret saymıyordu da, bu niye hareket sayılsın.Biz memurları enflasyonun altında ücret artışı ile karşı karşıya bırakmadık.

-POPÜLİST DAVRANAMAYIZ-

Konfedarasyonlar en düşük memur maaşı 1023, 1050 olsun diyor.Bu yüzde 60 zam demektir.2007 ile ilgili bütcemiz 189 milyar YTL olacak.Bu bütçe içinde kamu çalışanlarına maaş ve ücret olarak ayrılan pay yüzde 29.57`dir. Yüzde 60 zam verirseniz 2007 bütçesinin yarısını memur maaşları için vermiş olursunuz.Türkiye`nin diğer ihtiyaçlarını nerden karşılayacaksınız.Devlet kuşkusuz ki Türkiye`nin ihtiyaçlarını belirler ve buna göre bütçe içinden paylar ayırır. Biz kamu çalışanları için ayırdığımız payı sürekli arttırıyoruz.Yüzde 60`lık bir artışın imkanı olmadığını, bu talepte bulunan o arkadaşlarda kabul edecektir.Popülist davranamayız.Gönlümüzden bu kesime daha fazla vermek geçer.Bunun bize yararı da olur. Çünkü seçim yaklaşıyor.Ama bütçeyi sarsacak, enflasyonu fırlatacak adımlar atamayız. Kısır çekişmelerle bir şeyleri halletmek mümkün değil.İmkanlarımızı zorlayarak acaba bunun üstüne ne kadar çıkabiliriz onu bakanlar kurulunda gündeme alabiliriz. Ekonomik gerçekleri gözardı edemeyiz.¨dedi.
Bakan Şahin, Dünya Kupas maçında Brezilya`yı yenen Basketbol Milli Takımını da tebrik etti.

-KAMU-SEN BAŞKANI BİRCAN AKYILDIZ-

Toplantı sonrası hükümetin önerisine sert tepki gösteren Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız,¨Hükümetin önerdiği yüzde 4`lük zam memura hakerettir¨dedi.

Kamu-Sen olarak en düşük memur maaşını 1023 YTL olmasını istediklerini ifade eden Akyıldız,¨Siyasi iradenin 2007 yılı için teklifi yüzde 4 artı enflasyon farkıdır.
Biz bu teklifi kamu çalışanlarına hakeret olarak görüyoruz.Bu teklifi değerlendirmeyeceğimizi, ancak gerçekci bir yaklaşımı hedefleyen tartışmalara açık olduğumuzu belirttik. Perşembe günü masaya daha ciddi bir rakamla gelinmesini bekliyoruz.Gelinmediği takdirde bu tartışmayı uzatmayacağız.Siyaset bunu anlamak istemiyorsa biz bunu alanlarda anlatmaya kararlıyız. 26 Ağustos`ta memurları eyleme bekliyoruz. Alanlardaki görüntü hükümet ciddi bir mesaj verebilir.¨ dedi.

-KESK GENEL BAŞKANI İSMAİL HAKKI TOMBUL-

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da hükümetin yüzde 4`lük zam önerisine tepki gösterdi.
¨Dağ fare doğurdu¨ diyen Tombul, ¨Biz buradan somut bir sonuç çıkmayacağını söylemiştik.Yüzde 4`lük zam tartışmayı bile gerektirmeyecek komik bir orandır.¨ diye konuştu.

Grev hakkı kullanmadıkça bu sorunun çözülmeyeceğini söyleyen Tombul,¨Hükümet önerisinde ısrar ederse bizim açımızdan tartışacak bir durum olmadığını söylememiz gerekiyor.Kamu emekçileri bu masadan çıkacak olumlu bir haberi bekliyor. Ama bu olumsuz haber bizden kaynaklı değil.Yarınki eyleme destek olmalarını beklilyoruz.¨dedi.
KESK olarak en düşük memur maaşının 1050 YTL olmasını istediklerini söyleyen Tombul, kira gibi çeşitli sosyal yardımlar da istediklerini ifade etti.

-MEMUR-SEN BAŞKANI AHMET AKSU-

Memur-Sen Başkanı Ahmet Aksu ise, toplu görüşmelerin pazarlık masası olduğunu, olumsuzlar yaşanıyor diye masadan kalkmayacaklarını belirtti.

Yüzdelik zamların alt kademe ile üst kademe arasındaki farkı açtığını söyleyen Aksu,¨Biz Memur-Sen olarak yüzdelik zam istemiyoruz.Bize yüzde değil rakam bildirin dedik ama bu rakam olarak bildirilmedi.Bakan Şahin iyi bir siyasetçi. Bakan Şahin bir taktik uygulamaktadır.Biz bu taktiği biliyoruz.En alt kademedeki memurun yüzde 25`ten fazla zam alacağını biliyoruz.¨dedi.

Kaynak: DHA