Hükümet Görüşmelerinde Hareketlilik

Hükümet Görüşmelerinde Hareketlilik

60. Hükümet Programı Görüşmelerinde Muhalefet Parti Sözcüleri Konuşmalarını Tartışmaya Yol Açmadan Tamamlarken, Erdoğan'ın CHP'ye ve Baykal'a Doğrudan Eleştiriler Yöneltmesi Kurul'u Hareketlendirdi

Hükümet Görüşmelerinde Hareketlilik

-60. Hükümet programı üzerindeki görüşmelerde muhalefet parti sözcüleri konuşmalarını sakin ve tartışmaya yol açmadan tamamlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle CHP'ye ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a doğrudan eleştiriler yöneltmesi Genel Kurul'u hareketlendirdi

ANKARA (ANKA) - 60. Hükümet programı üzerindeki görüşmelerde muhalefet parti sözcüleri konuşmalarını sakin ve tartışmaya yol açmadan tamamlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özellikle CHP'ye ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a doğrudan eleştiriler yöneltmesi Genel Kurulu hareketlendirdi.

Görüşmelerden bazı notlar şöyle:

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması sırasında AKP milletvekilleri sık sık sözlerini alkışlarla kestiler. Bakanlar Kurulu sıralarında, görüşmeler boyunca evraklarını inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Başbakan'ı en çok alkışlayan bakanlardan biri oldu.

-Başbakan konuşması sırasında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'ü isim vermeden eleştirirken, CHP'den ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın adını doğrudan kullanarak laf atması dikkat çekti.

-Daha sonra Baykal, söz alarak Başbakan'ın, kendisinin Maliye Bakanlığı döneminde reel faizin yüzde 40 olduğu şeklindeki eleştirilerine cevap verdi. Baykal, "Başbakan'ın değerlendirmeleri yakın siyasi geçmişimiz ve ekonomik değerlerle bağdaşmıyor. Sayın Başbakanın benim 1974 yılında benim Maliye Bakanı olduğum dönemde reel faizin yüzde 40 olduğunu söylemesi büyük bir iddiadır. Bu değerlendirmeleri gösteriyor ki; bu, yakın siyasi tarihimizi ve ekonomik değerlerle bağdaşmıyor. Ekonomik anlayışıyla, bilgisiyle somut belgeler söylüyor. Oysa 1974 Yılında Tasarruf Mevduatı yüzde 9, Merkez Bankası faizi ise yüzde 9'du. Durum bundan ibarettir" Dedi.

-"UÇUYORSUNUZ"-

-Başbakan geçmişte olduğu gibi sık sık konuşması sırasında halk ağzını kullandı. "Tereciye tere satmayalım", "Uçuyorsunuz", Başbakan'ın kullandığı ifadelerden bazıları oldu.

- Geçen yasama döneminde bütçe ve hükümet programı gibi önemli konuların görüşülmesi sırasında çoğu kez Genel Kurul'dan ayrılan Başbakan Erdoğan, bu kez bakanlar kurulu sıralarından ayrılmadı. Bakanların da önemli bir bölümü Genel Kurul'da bulundular.

- Başbakan'ın konuşması sırasında, DTP'lilerin AKP oylarına "emanet oylar" demesini eleştirerek, "Eğer kendinize güveniyorsanız, parti olarak seçime girseydiniz" sözlerine görüşmelerden sonra DTP Grup Başkanı Ahmet Türk karşılık verdi. Türk, "Başbakan olarak seçimlere girmediğimizi eleştireceğine, seçim barajlarını indirmeliydi" dedi.

-ŞEMDİNLİ'NİN HESABI-

-Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, konuşması sırasında, DTP Muş milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık, "Hakkari ve Şemdinli'nin hesabını verin, Şemdinli'nin" diye bağırdı. Ancak Başbakan, herhangi bir karşılık vermedi.

-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sonra ikinci olarak kürsüye çıkan DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, en dikkatle izlenen konuşmacı oldu. Türk'ün konuşmasında Genel Kurul'da tepki çekebilecek bir ifade kullanılıp kullanmayacağı merakla beklendi. Türk'ün konuşmasını bütün siyasi parti liderleri izledi. Özellikle Bahçeli ve Baykal'ın Türk'ün bazı sözlerine özel bir dikkat gösterdiği gözlendi.

-DTP'Lİ KADINLAR -

-DTP milletvekillerinin, Türk'ün konuşma metninde bulunmasını istedikleri konularla ilgili tavsiyelerde bulundukları belirtildi. Türk'ün, "kadınlara yönelik şiddet" konusundaki sözleri sırasında DTP'li kadın milletvekillerinin birbirlerini dönerek kutlamaları dikkat çekti.

-BAHÇELİ VE TÜRK'TEN AYNI ELEŞTİRİ-

-Ahmet Türk, AKP hükümetin programını , kendisinden hemen önce konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile hemen hemen aynı sözlerle eleştirdiği görüldü. Bahçeli de Türk de, hükümet programının "pembe tablo" çizdiğini ifade ettiler.

Bahçeli, "Hükümet programının ağırlık merkezini oluşturan ekonomik ve mali politikalar bölümleri, saptırılmış ve kurgulanmış rakamlarla pembe tablolar çizmektedir" derken, Türk, "Hükümet programında rakamlarla oynanarak yanıltıcı bilgilerle ekonomide toz pembe bir tablo çizilmektedir" sözleriyle eleştiride bulundu.

-"ÇİÇEKLERİNİ SULUYOR"-

- Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in AKP'li belediyeleri eleştirmesi üzerine, AKP İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli, "Onlar senin çiceklerini suluyor" diye bağırdı.(SON)(ANKA)

Kaynak: ANKA