Hukukçu Gözüyle Neonazi Terörü - Haberler
Haberi Paylaş

Hukukçu Gözüyle Neonazi Terörü

Hukukçu Gözüyle Neonazi Terörü
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Kölnlü avukat Oğuz Sarıkaya, Almanya'daki neonazi terörünü ve mağdurların durumunu bir hukukçu gözüyle yorumladı.

Kölnlü avukat Oğuz Sarıkaya, Almanya'daki neonazi terörünü ve mağdurların durumunu bir hukukçu gözüyle yorumlayarak, eski olaylarda zaman aşımına maruz kalmamak için tazminat hakkı için hızlı hareket edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Almanya'da 8'i Türk, biri Yunan ve biri de polis olmak üzere 10 kişinin neonazi terör saldırısına uğrayarak hayatını kaybetmesinin yanı sıra Keup caddesinin bombalanması olayını değerlendiren avukat Oğuz Sarıkaya, terör mağduru ailelerin zaman kaybetmeden tazminat talebinde bulunabileceğini söyledi.

Köln barosu avukatlarından Sarıkaya, ölenlerin tazminat ile her ne kadar geri gelmeyeceğini ancak geride kalanların zaman aşımından dolayı haklarını yitirmemesi için biran önce topluca hareket etmeleri gerektiğini ve tazminat talebinde bulunabileceklerini belirterek şu bilgileri verdi:

İKİ TÜRLÜ TAZMİNAT TALEBİNDE BULUNULABİLİR

"Burada tazminat haklarını ikiye ayırmak gerekiyor. Bir tanesi Almanya'da mevcut Opferentschaedigungsgesetz dediğimiz terör mağduru olan kişilerin devlete karşı tazminat hakkı oluyor. Devletin sorumluluğunda gelişen bir olaydan değil, bu eylemden dolayı mağdur olan kişinin devlete karşı olan bir hakkı olarak bu hakkı nitelendirebiliriz. Örneğin terör saldırısına maruz kalan kişi iş göremez ya da işe gidemez bir hale geldiyse emeklilik hakkı bile doğabiliyor. Buna paralel olarak devletin sorumluluğundan dolayı devlete tazminat davası açılabilir. Burada da olaylarda istihbaratların sorumluluğu var. Dolayısıyla zaman geçirmeden mağdur olan kişilerin bulundukları eyaletlerin yetkili bakanlıklarına yazı yazarak tazminat hakkı talep ettiklerini belirtmeleri gerekiyor. Burada bazı olaylar eski olduğu için zaman aşımı söz konusu olabilir, o yüzden mağdurların toplu şekilde ve zaman geçirmeden hareket etmeleri gerekiyor."

DÖNERCİ OLMALARI TESADÜF DEĞİL

En küçük trafik cezasında bile bir kişinin kaçıp kurtulamadığı Almanya'da bu kadar büyük olayların sorumlularının yıllarca bulunamamasını da eleştiren avukat Oğuz Sarıkaya sözlerine şöyle devam etti:

"Dünyanın en iyi kriminolojik altyapısına sahip olan Almanya bu kadar büyük bir katliamın faillerini yıllarca ortaya çıkaramadı. Söz konusu olayların faillerinin Alman istihbaratlarıyla içli dışlı oldukları ortaya çıkmaya başladı. Hatta bazı istihbaratlar tarafından finansal kaynaklarla beslendikleri de ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde aranan bir neonazi teröristin bir yürüyüşte ön saflarda yer aldığı, aynı karede polislerin de yer aldığı gazetedeki bir fotoğrafta ortaya çıktı. Bunlar çok vahim olaylardır. Özellikle öldürülen kişilerin dönerci olması ya da bombalanan caddenin dönerin merkezi olması da manidardır. Almanya'da döner Türklerin sembolü olarak görülüyor ve bu cinayetlerin döner ile bağdaşması da tesadüfi değildir diye düşünüyorum. Saldırılar özellikle Türklere yönelik yapılmıştır. Olaylar biran önce tamamen aydınlatılması ve olaylara karışan ve yardım eden herkesin cezalarını çekmesi gerekir."

Hukukçu Gözüyle Neonazi Terörü

Hukukçu Gözüyle Neonazi Terörü

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Dünya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title