Hüda Par Van İl Kongresi - Haberler
Haberi Paylaş

Hüda Par Van İl Kongresi

AA - Haberler | Güncel
Hüda Par Van İl Kongresi

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "28 Şubat yargısı pek çok insana kıydı.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "28 Şubat yargısı pek çok insana kıydı. Bu kıyımların belki en önemlilerinden biri, brifing alan hakimlerin, mahkeme üyelerinin İslami kesimlerde yaptıkları kıyımdır." dedi.

Yapıcıoğlu, kentteki bir düğün salonunda partisince düzenlenen Van İl Başkanlığı 2. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, yola çıkarken dile getirdikleri konulardan birinin de uluslararası düzendeki adaletsizlik olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunun yapısına itirazlarını parti programına eklediklerini, 15 kişilik güvenlik konseyinin daimi 5 üyesinin veto hakkının başlı başına adaleti zedeleyici bir şey olduğunu aktardıklarına değinen Yapıcıoğlu, bugün ülkenin iki numaralı koltuğunda oturan TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da adaletin tesisi için BM yapısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdiğini ifade etti.

Yapıcıoğlu, 28 Şubat'la ilgili yargıdan çok ciddi şikayetlerin bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İnsanlar adalet arıyor. Adalet arayanlar çığlık atacak duruma gelmişse ciddi sorun var." dediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Adalet arayanlar 25 yıldır çığlık atıyor ama bunu duyanlar yok. Adalette sorun var ama o adalet birileri için sorun olmaktan çıkıyor. 28 Şubat yargısı pek çok insana kıydı. Bu kıyımların belki en önemlilerinden biri, brifing alan hakimlerin, mahkeme üyelerinin İslami kesimlerde yaptıkları kıyımdır. 'Gözünün üzerinde kaşın var' diyerek ağır cezalar verdiler. FETÖ yargısı yine böyle. Bunların zulmettiği insanların bir kısmı, mesela omuzu kalabalık olanlar, sosyal mevkisi yüksek olanlar ya da basında popüler olan insanlar, çıkarılan bir kanunla Anayasa Mahkemesine müracaat ettiler. Kararları aldılar ve tahliye oldular. Ama 28 Şubat'a giden süreç ve sonrasında ciddi cezalar almış ve 20 yıla aşkın süredir cezaevinde olanlar halen bu mağduriyeti yaşamaya devam ediyorlar."

Hükümetin vergi yükünü hafifletecek bazı çalışmalar başlattığına dikkati çeken Yapıcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şimdi vergi yükünü hafifleteceğiz diye hükümet bazı çalımalar başlatıyor. O yükü hafifletecek her çalışma değerlidir. Biz teşekkür ederiz. Yıllardır bu konuda çağrı yapıyoruz. 2012'de şu anda mecliste grubu bulunan partiler bir anayasa uzlaşma komisyonu oluşturdu. 4 parti anlaştı asgari ücrette vergi alınmayacak diye. İmzalar atıldı. Sonra komisyon bazı maddelerde anlayamayınca komisyon dağıldı ve anayasa değişikliği rafa kalktı. Biz diyoruz ki, 2012'de bu millete verilen söz var. O söz asgari ücreti vergiden arındırmak şeklindedir. Bunu yerine getirin. Biz bunu her yerde hatırlatacağız."

Konuşmaların ardından yapılan seçimde mevcut başkan Rasim Sayğın, yeniden il başkanlığına seçildi.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title