HSYK Toplantısı Sona Erdi

HSYK Toplantısı Sona Erdi

Yargıtay ve Danıştay'a Boş Üyelikler İçin Seçim Yapmak Üzere Toplanan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Toplantısı Sona Erdi. Yargı Organlarına Seçilen İsimler Belli Oldu.

HSYK Toplantısı Sona Erdi

Yargıtay ve Danıştay'a boş üyelikler için seçim yapmak üzere toplanan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantısı sona erdi. Yargı organlarına seçilen isimler belli oldu.

HSYK'nın yedi saat süren toplantısı, seçimlerin tamamlanmasıyla sona erdi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek başkanlığında toplanan HSYK, Yargıtay'daki 23, Danıştay'daki dokuz boş üyelik için bir süredir yapılamayan seçimi tamamladı.

Danıştay savcıları Tülin Özgenç, Emin Celalettin Özkan, Yakup Kaya, Ülkü Erbük ve Erkan Cantekin, Danıştay tetkik hakimleri Tülin Özdemir ve Nilgün İpek, Ankara Vergi Mahkemesi Başkanı Fatih Hakçı ve Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Nurben Ömerbaş, Danıştay'a seçilen yeni üyeler oldu.

Yargıtay'a seçilen üyelerin isimleri ise şöyle:

"Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı Ayşe Albayrak Doğan, Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanı Satı Ateşel, Ankara Hakimi Ayşe İnce Özden, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saniye Tarhan, Eskişehir Ticaret Mahkemesi Başkanı Mehmet Gündüz İpek, Kadıköy Ticaret Mahkemesi Başkanı Kemalettin Yüksel, Ticaret Mahkemesi Başkanı Mustafa Acır, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karayiğit, Yargıtay tetkik hakimleri Ahmet Duru, Bahri Demirel, Nuray Taşçıoğlu Duranoğlu, Mahmut Kamacı, Ayşe Ayten Güllüoğlu, Ayşe Zehra Tepedelenlioğlu, Mesut Balcı, Rıza Sarıtaş ve Filiz Pınarcı, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü Sadık Demircioğlu, Yargıtay cumhuriyet savcıları Ramazan Özkepir, Haydar Metiner, İbrahim Şahbaz, Günsal Albayrak ve Osman Baş."

SEÇİMLER BİR SÜRDEDİR YAPILAMIYORDU

Yargıtay ve Danıştay'daki boş üyeliklerine seçim yaklaşık bir yıldır yapılamıyordu. 20 Mart 2007'de seçim gündemli yapılan toplantıya, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga'nın mazeretsiz katılmaması nedeniyle hükümet ile HSYK arasında gerginlik yaşanmış, bu gerginlik, 22 Mart'ta yapılan toplantıda krize yol açmıştı.

Kasırga, Kurul'un 22 Mart Perşembe günü yapılan toplantısına sağlık sorunlarıyla ilgili hastane sevki alarak katılmamış, yerine de müsteşar yardımcısı görevlendirmemişti. Bunun üzerine HSYK, durumu bir tutanakla tespit ederek, Kasırga hakkında "disiplin ve cezai yönden gereğinin takdiri ve ifası" istemiyle Yargıtay Birinci Başkanlığı'na başvurmuştu. Yargıtay Birinci Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı hakkında soruşturma yapılmasının Adalet Bakanı'nın istemine bağlı olduğuna ilişkin yasa hükmü uyarınca, dosyayı Adalet Bakanlığı'na göndermişti.

Kaynak: ANKA