HSYK: Teftiş Kurulu Başkanı ve Genel Sekreterlik Görevine En Yüksek Oyu Alanlar Atandı

HSYK: Teftiş Kurulu Başkanı ve Genel Sekreterlik Görevine En Yüksek Oyu Alanlar Atandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'nda Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Genel Sekreterlik İçin Seçim Yapıldı. HSYK Genel Kurulu'nda Yapılan Seçimlerde En Çok Oyu Alan Adayların Bu Görevlere Getirildiği Getirildiği Bildirildi.

HSYK: Teftiş Kurulu Başkanı ve Genel Sekreterlik Görevine En Yüksek Oyu Alanlar Atandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'nda Teftiş Kurulu Başkanlığı ve genel sekreterlik için seçim yapıldı. HSYK Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde en çok oyu alan adayların bu görevlere getirildiği getirildiği bildirildi.

HSYK'dan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında, HSYK Genel Sekreterliği, Teftiş Kurulu Başkanlığı ile yardımcılıklarına yapılan seçimlere yönelik eleştirilerin yer aldığı hatırlatıldı. Açıklamada yapılan görevlendirmelere HSYK Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde en çok oyu alan adayların getirildiği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

"HSYK Genel Sekreterliği'ne, Genel Kurul'un gösterdiği üç aday arasından Kurul Başkanınca, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kaya'nın atandığı anımsatılarak, Kaya'nın iddia edildiği gibi Adalet Bakanlığı bürokratı olmadığı ve daha önce de bakanlıkta görev yapmadığı belirtildi. 'Teknik bir görev olan Genel Sekreter yardımcılıklarına da verilecek görevlerin niteliği dikkate alınarak, çalışmaların kesintiye uğramaması amacıyla personel, ceza işleri, idari ve mali işler gibi alanlarda uzun süre görev yapmış, tecrübe sahibi isimlerin seçilmesine özen gösterilmiştir. Bu çerçevede Genel Sekreter yardımcılıklarına, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Hakim Engin Durnagöl ve Daire Başkanı Hakim Neslihan Ekinci ile Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nde daire başkanı olarak görev yapan Hakim Muzaffer Bayram ve İç Denetim Başkanlığı'nda görevli Hakim Nevzat Karababa seçilmiştir. Daha önce Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan Teftiş Kurulu, Anayasa'da yapılan değişiklikle ikiye bölünerek hakim ve savcılarla ilgili teftiş görevi HSYK'ya verilmiştir. Yeni oluşturulan HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı'na da 1988 yılından itibaren Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nda müfettiş ve başmüfettiş olarak çalışan, 29 Ocak 2002 tarihinden bu yana Teftiş Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Ahmet Can seçilmiştir. Teftiş Kurulu başkan yardımcılıklarına ise uzun süredir başmüfettiş olarak görev yapan Selim Yıldız ve Oktay Acu getirilmiştir.''