HSBC Türkiye'de Hızlı Büyümeyi Öngören Bir Stratejik Plan Uygulayacak - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

HSBC Türkiye'de Hızlı Büyümeyi Öngören Bir Stratejik Plan Uygulayacak

ANKA - Haberler | Ekonomi
HSBC Türkiye'de Hızlı Büyümeyi Öngören Bir Stratejik Plan Uygulayacak

HSBC, Demirbank'ı satın almasının 10. Yılında Türkiye'de yeni bir atağa hazırlanıyor.

HSBC 2011-2014 dönemini kapsayan Stratejik Planı kapsamında müşteri sayısını 3 Dünyada toplam 87 ülkede faaliyet gösteren ve Türkiye'de de 20 yıldan bu yana faaliyet göstermekte olan HSBC, Demirbank'ı satın almasının 10. Yılında Türkiye'de yeni bir atağa hazırlanıyor.

Yaklaşık bir yıl önce CEO değişikliğine giden ve Türkiye HSBC'nin başına gelişmekte olan piyasalarda önemli bir deneyimi bulunan ve değişik ülkelerde krizlere tanıklık etmiş Martin Spurling'i getiren HSBC Group, dünyada 30 bin çalışanın işine son vermeye, bazı pazarlardan çıkmaya veya şube azaltma yoluna giderken, Türkiye'yi net yatırım yapılabilir ülkeler arasında ilk sıralara çıkardı.

HSBC 2011-2014 dönemini kapsayan Stratejik Planı kapsamında müşteri sayısını 3. 5 milyondan 5 milyona yükseltmeyi, 2012 ikinci yarısında 30 yeni şube açmayı ve bireysel bankacılıktaki mevduat ve kredilerini 2014'e kadar iki kat büyütmeyi hedeflediğini açıkladı.

-"KAR TRANFERİ YOK, SERMAYEYE EKLEYEREK TÜRKİYE DE BÜYÜYECEĞİZ"-

HSBC Türkiye CEO'su ve Genel Müdürü Martin Spurling, 2011-2014 arasını kapsayan Stratejik Planı'n detaylarını değerlendirmek üzere banka üst yöneticilerinin de katılımıyla İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin HSBC Grubu'nun gelişmekte olan öncelikli pazarlarından biri olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de daha hızlı büyümeyi öngören yeni yol haritalarını açıkladı.

Spurling, HSBC'nin 11 Mayıs 2011 tarihinde İngiltere'de gerçekleştirdiği Yatırımcılar Konferansı'nda, Türkiye'nin yatırım yapılacak önemli ülkeler arasında sıralandığına dikkat çekerek, Bankanın stratejik planını kapsayan dönem boyunca elde edeceği kârı sermayeye ekleyerek Türkiye'de büyüyeceğini söyledi.

Türkiye'de son dönemde önemli bir varlık artışı yaşandığına dikkat çeken Spurling, "Bu kapsamda mevduat kredi oranlarını da arttırmayı planlıyoruz. Dengeli bir oran oluşturarak kredi/mevduat rasyosunu yüzde 79-90 aralığına taşıyacağız. 87 ülkede kullandığımız kredi becerilerimizi burada da kullanmalıyız" dedi.

-2050'DE GSYİH 2 TRİLYON DOLARA ULAŞACAK-

Türkiye'de 20'inci yılını geride bırakan HSBC'nin stratejik planının Türkiye pazarına duyulan güvenin göstergesi olduğunu belirten Martin Spurling şöyle devam etti:

"Türkiye'nin büyüme potansiyeline olan inancımız, 20 yıl önce Türkiye pazarına ilk girdiğimiz zamandan bile daha güçlü. Türkiye'nin en büyük yabancı bankalarından biri olarak, öncü uluslararası banka olma stratejimizi Türkiye'de uygulamak için sabırsızlanıyoruz. Türkiye'nin güçlü ekonomik potansiyelini gerçekleştirmesine büyük bir katkıda bulunmaktan gurur duyacağız. "

2050'de ilk 30 büyük ekonominin 19'unu gelişen ekonomilerinin oluşturacağını belirten Spurling, "Türkiye ekonomisinin 2050'ye kadar 2 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını ve bu rakamla Türkiye'nin GSYİH büyüklüğünde dünyada 12. sıraya yükseleceğini öngörüyoruz" dedi.

-"HSBC'NİN TÜM YATIRIM KARARLARINDA 5 YATIRIM KRİTERİ VAR"-

HSBC'nin tüm yatırım kararlarında 5 temel yatırım kriteri belirlediğini ve buna göre hareket ettiğini vurgulayan Spurling, "Bunların ilk ikisi stratejik açıdan uygunluk kriterleridir. Uluslararası bağlantılara sahip olmak ve ekonominin ölçek büyüklüğünü bu kapsamda ele alıyoruz. Türkiye bu iki kriteri yerine getiriyor.

Dolayısıyla stratejik açıdan uygun bir ülke. Diğer üç kriter ise mevcut getirilerin cazip olmasıyla ilgili. Karlılık rasyoları, verimlilik ve likidite buradaki diğer üç kriterimiz. Türkiye'nin bu üç kriteri de tamamlaması için zamanımız var. Yeni şube açarken e, büyüme planlarımızı uygularken de hep bu beş kritere göre hareket edeceğiz" diye konuştu.

Spurling, büyüme planları içinde bu beş kriterin yanı sıra bir banka satın alma olup olmayacağı sorusuna ise " Tüm bunlar bu beş kritere bağlı. Bu konuda bir şey söyleyemem. Ancak bu beş kritere uygun olursa ve HSBC'nin büyüme planlarına da uygunsa satın almalar olabilir. Bu bankalar kamu da özel de olabilir" şeklinde yanıt verdi.

-"BANKACILIĞA ALTI MİLYON YENİ MÜŞTERİ GELECEK"-

Türkiye'de büyümenin ilk aşamasını şube sayısını arttırmaktan geçtiğini söyleyen Spurling, "2010 sonu itibariyle 331 şubemiz bulunuyor. 2011'de de yeni şube açılışları olabilir. Şubeler bizim müşterilerimizle yüzyüze iletişim kurduğumuz noktalar olacak. Şubeler birer shop gibi çalışacak. 2012'nin ilk yarısında şube sayımızı 30 arttırmayı planlıyoruz.

Müşteri sayımızı da ağırlıkla bireysel müşteri olmak üzere 3. 5 milyondan 5 milyona çıkarmayı planlıyoruz" dedi. Spurling, Türkiye'de gelecek beş yılda 6 milyon yeni bankacılık müşterisi ortaya çıkacağını hatırlatarak " Biz de bu artıştan daha fazla pay almak istiyoruz. Şube ve müşteri sayımızdaki büyümeye paralel olarak çalışan sayımızı ve sermayemizi de büyüteceğiz" diye konuştu.

-"BİREYSEL BANKACILIKTA MEVDUAT VE KREDİLERİ İKİYE KATLAYACAĞIZ"-

Türkiye'nin nüfusun yarısının 29 yaşın altında olduğunu, yılda 500 bin yeni evlilik yapıldığını, yaklaşık 14 milyon motorlu taşıt bulunduğunu ve kişi başı gelirin de 10 bin dolar eşiğini geçtiğini hatırlatan Martin Spurling şu bilgileri verdi:

"Pazara gelecek altı milyon yeni müşterinin 4 milyonu eğitimli ve iş sahibi insanlar olacak. Bu bireysel bankacılık için büyük potansiyel. Biz HSBC olarak Stratejik Plan döneminde bireysel bankacılıkta mevduat ve kredilerimizi ikiye katlayacağız.

Kredi kartı sayımızı 2. 2 milyondan 3. 5 milyona çıkaracağız. Advantage kartımızla alışveriş yapılabilen üye işyeri sayısını ikiye katlayacağız. Toplam işlem adetinin yüzde 85'ini direkt bankacılık kanallarından yapacağız. "

-"TÜRKİYE'DE ÇOK BAŞARILI ÜRÜN VE UYGULAMALAR VAR, BUNLARI DIŞARIYA İHRAÇ EDECEĞİZ"-

HSBC'nin taşıdığı değerlerle Türkiye toplumunun değerlerinin birbirine çok uyumlu olduğunu vurgulayan Spurling, "Türkiye'nin değerleri bizim DNA'mıza çok uyuyor. Burada insan ilişkileri ve güven çok önemli. Bir kez iyi bir ilişki kurduğunuzda ve güven oluşturduğunuzda sürekli iş yapabilir hale gelebilirsiniz.

Türkiye'de aile kavramı da önemli. İş konuşmaya başlamadan önce ailelerimiz hakkında konuşuyoruz. Bu yönüyle Türkiye'de bulunmaktan gerçekten çok mutluyum. Kendime gittiğim her yerde Türkiye'yi anlatma misyonumu edindim" diye konuştu.

HSBC'nin 2008 küresel kriz sonrasında hiç devlet yardımı almadan yoluna devam ettiğini hatta sisteme yardım ettiğini hatırlatan Spurling sözlerini şöyle sürdürdü:

"HSBC Türkiye'de 2008 sonrasında büyüme sürecine biraz ara verdi. Çünkü o döneme kadar 100 yeni şube açmıştık ve bunun yönetilmesi gerekiyordu. Bu arada üç yıllık bir ara verdik şubeleşmeye. Şimdi yeni dönemde bu büyümeye kontrollü olarak hız vereceğiz. Tutuculuk HSBC'nin DNA'sında var. Tutarlı ve kontrollü büyüyeceğiz.

Geçen üç yılda diğer büyük bankalar şubeleşme yoluyla büyümeye devam ederken biz biraz yavaş hareket ettik. Şimdi büyük bankaların gittiği yoldan giderek değil farklı bir yol izleyerek büyüyeceğiz.

Rekabette daha üstün ve farklı olduğumuz alanlarda iddiamızı ortaya koyarak büyüyeceğiz. Yeni bir şubeleşme modeli getireceğiz. Müşteri memnuniyetine ve çalışan sadakatine büyük önem veriyoruz. "

Türkiye'de bankacılık alanında çok önemli yenilikler yapıldığını söyleyen Spurling "Türkiye'de gerçekten 'dünya klasında bankacılık ürünleri ve servisler var. Bu ürünleri dışarıya ihraç edebiliriz. Aynı şekilde HSBC'nin dünyada geliştirdiği özellikle servet yönetimi ürünleri var, bunları da Türkiye'ye getirebiliriz" diye konuştu.

-"TÜRK BANKACILARI ULUSLARARASI DENEYİM İÇİN DİĞER HSBC'LERE GÖNDERECEĞİZ"-

HSBC'nin uluslararası bir banka olmasının avantajını Türkiye'deki ekiplerine azami oranda yararlandırma çabası içinde olacaklarını belirten Spurling

"Her yıl belli sayıda çalışanımızı yurtdışı deneyimi için başka ülkelerdeki HSBC merkezlerine göndereceğiz. Geçen yıl 6 kişi bu şekilde yurtdışına gitti. Bu yıl içinde 20 kişi göndermiş olacağız. Her yıl bu oranlarda çalışanımızı uluslar arası deneyim için göndermeye devam edeceğiz" dedi.

Spurling, "Müşterilerimize hizmet veren çalışan sayısında artış yaparken, aynı zamanda HSBC Grubu'nun planları ile uyumlu olarak, destek birimlerimizde verimlilik sağlamayı amaçlıyoruz. Bu, net çalışan sayımızda artışa yol açacaktır" diye konuştu. Spurling, gizlilik nedeniyle almayı planladıkları çalışan sayısı hakkında bilgi vermedi.

-"4 MİLYAR DOLAR YABANCI SERMAYENİNİ GELİŞİNE ARACILIK ETTİK"-

Küresel ve Yatırım Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selim Kervancı, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin büyümesine paralel olarak halka arz, özelleştirme ve satın almalara yönelik ilginin giderek arttığını vurgulayarak "2007 yılından bu yana Türkiye'ye 4 milyar dolar yabancı sermayenin gelişine aracılık ettik.

Bu işlemlerin önemli bir bölümü birleşme ve satın almalara yönelik olarak farklı coğrafyalardan gelen yabancı sermaye oldu. Ayrıca bu Temmuz sonuna kadar 2 Türk bankası için toplam işlem hacmi 1 milyar dolar değerinde 2 Eurobond işlemi gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar 1 milyar dolarlık sendikasyon kredisine aracılık etmeyi planlıyoruz.

Eurobond'a Türkiye'de bankaların ilgisi yüksek. Bu yıl sonuna kadar 1 milyar dolarlık Eurobond ihracına daha aracılık edeceğiz. Enerji, emlak, sağlık, altyapı ve perakende sektörlerinde proje finansmanı işlemlerine odaklanacağız. Yabancı ilgisi Türkiye'ye devam ediyor. Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının devam etmesiyle birlikte büyümeye devam ederek güçlü konumumuzu sürdüreceğiz" dedi.

-DIŞ TİCARETTEN DAHA FAZLA PAY HEDEFİ-

HSBC Türkiye Kurumsal ve İşletme Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Virma Sökmen de HSBC olarak dış ticaretten aldıkları payı arttırma çabası içinde olacaklarını ifade ederek

"Türkiye 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlemiş durumda. Biz de bu hedef kapsamında HSBC'nin dış ticaretteki pazar payını 2016 yılına kadar yüzde 4, 5'den yüzde 6 düzeyine çıkarmayı öngörüyoruz. Kurumsal ve işletme bankacılığında müşteri sayımızı da 140 binlerden 2014 yılına kadar yaklaşık 235 bine ulaştırmayı hedefliyoruz.

Ayrıca faktoring alanında da hızlı büyüme planlarımız var. Faktoring pazarından aldığımız payı 2016'ya kadar yüzde 5. 3'e ulaştırmayı hedefliyoruz " açıklamasında bulundu. - İstanbul

ANKA - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500