Hristofyas, Seçim Zaferini Binlerce Taraftarıyla Kutladı

Hristofyas, Seçim Zaferini Binlerce Taraftarıyla Kutladı

Rum Başkanlık Seçimlerini Kazan Dimitris Hristofyas, Seçim Zaferini Lefkoşa Rum Kesiminde Bulunan Erefteria (Özgürlük) Spor Salonu'nda Binlerce Taraftarıyla Kutladı.

Hristofyas, Seçim Zaferini Binlerce Taraftarıyla Kutladı

Rum başkanlık seçimlerini kazan Dimitris Hristofyas, seçim zaferini Lefkoşa Rum kesiminde bulunan Erefteria (Özgürlük) Spor Salonu'nda binlerce taraftarıyla kutladı.

Spor salonundaki konuşmasında halkına teşekkür eden ve onları kucakladığını söyleyen Hristofyas, 'vatanı kurtarmak için' bundan sonra el birliği ile çalışılmasının altını çizdi. Çok sayıda Yunan bayrağının da yer aldığı kutlamalarda polisin geniş güvenlik önlemlerini sürdürdüğü gözlendi.

AKEL Genel Sekreteri ve Ulusal Konsey üyesi olan Dimitris Hristofyas, 29 Ağustos 1946'da Girne Kazası'na bağlı Aşağı Dikmen'de doğdu. Hristofyas, "geçici olarak" Lefkoşa'da ikamet ediyor. Hristofyas, Moskova'da Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde ve Sovyetler Birliği Sosyal Bilimler Akademisi'nde eğitim gördü ve Tarih Bilimleri Doktoru olarak mezun oldu. Dimitris Hristofyas'a, 2004'te Makedonya Üniversitesi Uluslararası ve Avrupa Ekonomi ve Siyasi Bilimleri Fakültesi tarafından onursal doktora unvanı verildi.

Hristofyas, siyasi yaşamına 14 yaşında; PanKıbrıs Birleşik Öğrenci Örgütü (PEOM) ve Birleşik Demokratik Gençlik Örgütü (EDON) aktif üyeliği ile başladı, EDON'un Genel Sekreterliği'nde de bulundu. 1982'de AKEL Merkez Komitesi üyeliğine, 1986'da Merkez Komite Politbürosu'na ve 1987'de parti Merkez Komitesi Sekreteryası Üyeliği'ne seçilen Hristofyas, Nisan 1988'de Merkez Komite Genel Kurulu tarafından Genel Sekreterlik görevine seçildi, bu görevini halen yürütüyor. Hristofyas, 2001'de ve 2006'da meclis başkanlığına seçildi. Dimitris Hristofyas, Parlamentolar Arası Birlik'teki Rum Grubu'nun Yürütme Komitesi Başkanlığı'nı ve Commonwealth (İngiliz Uluslar Topluluğu) Parlamentolar Birliği Yürütme Komitesi'nin Kıbrıs Kolu Başkanlığı'nı da yürütüyor.

Hristofyas, İngilizce ve Rusça dillerini biliyor. Eleni Hristu ile evli olan Hristofyas, 2 kız ve 1 erkek evlada sahip.

(MG-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA