Hristiyan Demokratlardan Westerwelle'ye "Türkiye" Tepkisi

Hristiyan Demokratlardan Westerwelle'ye "Türkiye" Tepkisi

Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle'nin Türkiye'ye İlişkin "İmtiyazlı Ortaklık Kavramı Artık Geride Kaldı" Yönündeki Açıklamalarına Koalisyonun Büyük Ortağı Hristiyan Demokratlardan Tepki Gecikmedi.

Hristiyan Demokratlardan Westerwelle'ye
11.07.2010 14:12 | Son Güncelleme: 11.07.2010 14:12

Türkiye, Almanya'daki koalisyon hükümetinin iki kanadını birbirine düşürdü. Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin Türkiye'ye ilişkin "imtiyazlı ortaklık kavramı artık geride kaldı" yönündeki açıklamalarına koalisyonun büyük ortağı CDU'dan tepki gecikmedi. CSU Başkanlık Divanı Üyesi Weber, Westerwelle'nin yanıldığını savunurken, "Yakın Doğu ile Avrupa arasında bir köprü olmaya çalışan bizzat Türkiye'dir. Bu yüzden olası bir üyelik artık dünün tartışmasıdır" iddiasında bulundu.

CSU Başkanlık Divanı Üyesi Manfred Weber Türkiye'nin AB'ye olası üyeliğinin dünün tartışması olduğunu bunun da artık geride kaldığını söyledi. Webwer, CDU'nun bilhassa Türkiye'yi bölgede arabulucu veya köprü rolü oynayan bir ülke değil de tampon görevi yapan bir ülke olarak görme isteğini de diplomatik olarak dile getirmesi de dikkat çekti.

ABhaber tarafından yansıtılan, Alman Der Tagesspiegel gazetesi, koalisyon liberal ortağı FDP lideri, Dışişleri Bakanı Westerwelle'nin, Die Zeit gazetesine verdiği mülakatta, "Biz Almanlar dış politika ve ekonomi alanında Türkiye ile çok daha yakından ilgilenmeliyiz. Bunu Almanya'da çok güçlü bir Türk toplumu olduğu için de yapmalıyız" derken "imtiyazlı ortaklık" kavramının uzun süredir kullanılmadığını ifade ettiğini anımsattı.

Westerwelle'nin, "Mantıklı bir şekilde tartışmamız ve yıllar sonra alınacak bir kararı şimdiden sorgulamamamız gerektiğini herkesin anlamasını umut ediyoruz" sözlerine de dikkat çekildiği haberde Hıristiyan Demokratlarının tepkilerine de yer verildi. Bu bağlamla CSU Başkanlık Divanı Üyesi Manfred Weber, Westerwelle'yi eleştirerek, Türkiye'nin AB'ye olası üyeliğinin "dünün tartışması" olduğunu öne sürdü.

Türkiye'yi "bölgede arabulucu veya köprü rolü oynayan bir ülke değil de, tampon görevi yapan bir ülke olarak görme isteklerini, bunun da diplomatik olarak dile getirmesi" gerektiğini söyleyen Weber, şöyle konuştu:

"Westerwelle 'dramatik yanlış sonuçlar' çıkarıyor. Yakın Doğu ile Avrupa arasında bir köprü olmaya çalışan bizzat Türkiye'dir. Bu yüzden olası bir üyelik artık 'dünün tartışmasıdır' çıkışı olmayan bu yanıltıcı yoldan artık vazgeçmeli ve yeni yollar aramalıyız."

CSU'lu politikacı ayrıca, Türkiye'nin "ilerlemeden çok gerileme" kaydettiğini iddia etti.(ANKA)

(CN/ÖMR)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Hristiyan Demokratlardan Westerwelle'ye "Türkiye" Tepkisi - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.9.2020 03:34:56. #1.14#
title