"Hrant İçin, Adalet İçin" Eylem

"Hrant İçin, Adalet İçin" Eylem

Doğu Türkistanlı Gözaltına Alındı

06.02.2011 23:20 | Son Güncelleme: 06.02.2011 23:20

-2 DOĞU TÜRKİSTANLI GÖZALTINA ALINDI

Beşiktaş'ta çeşitli sivil tolum örgütlerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup basın açıklaması yaptı.

Beşiktaş İskele Meydanı'nda saat 19.00 sıralarında toplanan Aka-Der ve çeşitli sivil toplum kuruluşları üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde "Hrant Dink Hesabını Soracağız" "Hepimiz Hrant'ız Hepimiz Ermeniyiz" yazılı pankart ve dövizlerle sloganlar atarak eylem yaptı.

Yarın görülmesi beklenen Hrant Dink cinayeti davası öncesi yargılamanın adil olmasını istediğini dile getiren Aka-Der Genel Başkanı Altan Açıkdilli: "Bizler bu ülkede yaşayan vatandaşlar olarak, planlı işlendiğini düşündüğümüz bu olayın peşini bırakmayacağız. Tüm devlet birimlerini daha adil bir yargılamaya ve bazı gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyoruz. "şeklinde konuştu. Basın açıklamasının ardından dağılan göstericiler, yarın duruşma saati Dolmabahçe'de toplanarak Beşiktaş Meydanı'na yürüyecekler.

Bu arada yazar Temel Demirer'in konuşması sırasında "Yolunuz yolumuz, hepimiz Uyguruz Genç Atsızlar" yazılı pankart açmaya çalışan, 2 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Beşiktaş Güvenlik Büro Amirliği'nde sorguya alınan 2 kişinin Doğu Türkistanlı olduklarını ve Beyoğlu'ndaki Çin Konsolosluğu'ndan döndüklerini söyledikleri öğrenildi.

Kaynak: DHA

title