Hrant Dink Komisyonu Raporunu Yazmaya Başladı

Hrant Dink Komisyonu Raporunu Yazmaya Başladı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Bünyesinde, Hrant Dink Cinayetini Araştırmak Üzere Kurulan Alt Komisyon, Yetkililerin Bilgisine Başvurma İşlemini Tamamlayarak, Raporun Yazım Sürecini Başlattı.

Hrant Dink Komisyonu Raporunu Yazmaya Başladı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, Hrant Dink cinayetini araştırmak üzere kurulan alt komisyon, yetkililerin bilgisine başvurma işlemini tamamlayarak, raporun yazım sürecini başlattı.

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan başkanlığında toplanan alt komisyon, bugün son olarak, bilgi almak için komisyona davet ettiği kişileri dinledi.

Komisyon, basına kapalı yaptığı bugünkü toplantıda, Trabzon Emniyet Müdürlüğünde görevli emniyet amiri Ercan Demir ile eski Trabzon Terörle Mücadele Şube Müdürü Yahya Öztürk'ü dinledi.

Bugüne kadar bilgisine başvurulan kişilerin ifade tutanaklarını daha önce sözlü olarak isteyen CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, olumsuz yanıt alması üzerine, bugünkü toplantıda bu tutanakları yazılı olarak istedi.

Soysal, tutanakları incelemeden raporun yazımı aşamasında katkısının olamayacağını söyleyerek, tutanakları incelemesi gerektiğini kaydetti.

Mehmet Ocaktan da Hrant Dink cinayetinin sanıkları Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu 7 kişiyi, ''Yargılanmaları devam ettiği'' gerekçesiyle dinlemeyeceklerini söyledi.

Bu arada Ocaktan, yaptığı yazılı açıklamada, alt komisyon olarak yetkililerin bilgisine başvurma işlemlerini tamamladıklarını kaydetti.

Yargıya müdahale anlamı taşıyabileceği endişesiyle, yargılamaları süren yetkilileri kapsam dışında tuttuklarını ifade eden Ocaktan, raporun yazım sürecini başlattıklarını bildirdi. Mehmet Ocaktan, raporun yazımı aşamasında gerekli görüldüğü takdirde, daha önce görüşülen yetkililerin yazılı ya da sözlü bilgisine başvurabileceklerini de belirtti.

Kaynak: AA