Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava, 25 Şubat tarihine ertelendi (2)

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava, 25 Şubat tarihine ertelendi (2)

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 3'üncü duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Dava, 25 Şubat tarihine ertelendi. Karar yazdırıldığı sırada dışarı çıkan müdahil avukatlarından Fethiye Çetin, duruşmada 3 karar verildiğini bunlardan ilkinin sanık avukatlarının tahliye talebi olduğunu söyledi.

Hrant  Dink'in öldürülmesine ilişkin dava, 25 Şubat tarihine ertelendi (2)

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 3'üncü duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi''nde görüldü. Dava, 25 Şubat tarihine ertelendi. Karar yazdırıldığı sırada dışarı çıkan müdahil avukatlarından Fethiye Çetin, duruşmada 3 karar verildiğini bunlardan ilkinin sanık avukatlarının tahliye talebi olduğunu söyledi.

Tahliye taleplerinin reddedildiğini kaydeden Çetin, kendilerinin de Trabzon ve Samsun'daki güvenlik görevlileri hakkında açılan dava dosyalarını Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin dava dosyası ile birleştirilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Kendi taleplerinin de reddedildiğini kaydeden Çetin, duruşmanın 15 gün sonra 25 Şubat tarihine ertelendiğini belirtti.

Diğer müdahil avukatı Fahri Belen, duruşmanın kapalı olmasının bilgilendirme hakkının engellendiği anlamına gelmeyeceğini açıkladı.

Ogün Samast'ın yaşı ile ilgili kararın 25 Şubat'ta verileceğini belirten Belen, buna göre duruşmanın kapalı olarak görülüp görülmeyeceğinin de bir karara bağlanacağını kaydetti.

Duruşmada bazı gerginlikler yaşandığı şeklindeki soru üzerine Bahri Belen, bu tür duruşmalarda ufak gerginliklerin olmasını normal olarak nitelendirdi.

Duruşmada hakarete varan sözler sarfedilmediğini belirten Belen, kamera kaydı ile gerçekleştirilen ilk duruşmanın olması nedeni ile ufak tefek pürüzlerin de mahkeme tarafından tölere edildiğini söyledi.

Sanık avukatları, Ogün Samast hakkında Adli Tıp Kurumu'ndan 19 yaşında olduğuna ilişkin rapor geldiğini bu konuda kendilerin de bazı savunmalarda bulunduklarını konuda ihtisas alanı olan bir antropoloğ raporu alınmasını talep ettiklerini söyledi. Taleplerinin ise bir sonraki duruşmada değerlendirilerek karar verileceğini ifade etti.

Sanık Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut, müvekkilininin samimi olarak olayı baştan sonra anlattığını söyledi.

Turgut, olayda kullanıldığını ve pişman olduğunu söyleyen müvekkilinin polis muhbiri Erhan Tuncel tarafından kullanıldığını iddia ettiğini kaydetti.

Fuat Turgut, duruşmada kendilerine göre 2 kişinin yanlan söylediğini bunlardan birinin Ogün Samast diğerinin ise bu işin azmettiricisi ve organizatorörü Erhan Tuncel olduğunu ileri sürdü.

Müvekkilinin çevresinde dürüstlüğü ve mertliği ile bilinen birisi olduğunu belirten Turgut, "Silahı Ogün'e veren kim"şeklindeki soruya "Yardım ve yataklık konusundaki benim müvekkilim vermiştir." diye cevap verdi.

Silahın neden verildiği sorulan Turgut, "Kendisine soracağım bir dahaki sefere yanıtlayabilirim. Niye verdi demek ki Hrant Dink'in öldürülmesini o da uygun görmüş. Şu an pişman ama keşke yapmasaydı. "şeklinde konuştu.

Tutuklu sanıklar kararın ardından cezaevi araçları ile cezaevlerine götürüldü.

Kaynak: CHA