Hrant Dink'in Cenaze Töreni Saat 11.00'de

Hrant Dink'in Cenaze Töreni Saat 11.00'de

Agos Gazetesinden Yapılan Açıklamada, Hrant Dink'in Cenaze Töreninin, "Dini Gelenekler Doğrultusunda ve Bir Aile Töreni" Olarak Gerçekleştirileceği Bildirildi.

Hrant Dink'in Cenaze Töreni Saat 11.00'de

Agos Gazetesinden yapılan açıklamada, Hrant Dink'in cenaze töreninin, "dini gelenekler doğrultusunda ve bir aile töreni" olarak gerçekleştirileceği bildirildi.

Açıklamada, yarın saat 11.00'de Agos Gazetesi önünde yapılacak törenin sonunda Dink'in gazetenin önünden uğurlanacağı, ardından saat 14.00'te Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesinde dini tören yapılacağı kaydedildi. Dink'in cenazesinin dini törenden sonra Balıklı Ermeni Mezarlığına defnedileceği duyuruldu.

Kilisenin içine sadece Anadolu Ajansının alınacağı ve burada çekilecek görüntülerin Anadolu Ajansı tarafından servis edileceği ifade edilen açıklamada, sarı basın kartı sahibi gazetecilerin kamera ve fotoğraf makineleri olmaksızın kilisenin avlusuna girebilecekleri bildirildi.

Açıklamada, "Törenlerde, Hrant Dink'in ailesinin arzusu üzerine slogan atılmaması, pankart açılmaması, gösteri ortamı yaratılmaması önemle rica olunmaktadır" denildi.

Bu arada, Hrant Dink'in cenaze törenine katılmak için Ermenistan'dan bir heyet bu gece İstanbul'a gidiyor. Ermeni heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Arman Kirakosyan'ın başkanlık edeceği açıklandı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini kınadı, Türk makamlarının soruşturmayı hızlı bir biçimde yürütmesini de övdü.

UNESCO Genel Müdürü Koichiro Matsuura, Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada "Türk makamlarının soruşturmayı hızlı bir biçimde yürütmesini memnuniyetle karşılıyorum. Bu durum, Türk makamlarının bu alçak suçun cezasız kalmayacağı yönündeki iradesini gösteren önemli bir kanıttır" dedi.

Kaynak: AA