Hrant Dink Cinayetinde Kamu Görevlilerinin İhmali Davası...

Hrant Dink Cinayetinde Kamu Görevlilerinin İhmali Davası...

Haber: Özden ATİK / İstanbul,DHAAgos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı 2'si tutuklu 35 sanıklı davaya devam edildi.

Hrant Dink Cinayetinde Kamu Görevlilerinin İhmali Davası...
19.12.2016 15:48 | Son Güncelleme: 19.12.2016 15:48

Haber: Özden ATİK/ İstanbul,DHA

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı 2'si tutuklu 35 sanıklı davaya devam edildi. Duruşmada çarpraz sorgusu yapılan dönemin İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, o dönem emniyet içinde bir yapılanma olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine "Dink cinayetiyle ilgili herhangi bir illegal yapılanma aklıma gelmedi. Bugün de aklıma gelmiyor açıkçası" diye yanıt verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanık eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek hazır bulundu. Başka suçlardan tutuklu Mülkiye Başmüfettişleri Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç ile tutuksuz sanık eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay da duruşmaya katıldı. Duruşmaya aralarında Ogün Samast'ın da olduğu bir kısım sanıklar da Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katıldı.

"EVRAK İMHA TALEBİNİ ŞİDDETLE REDDETTİM"

Duruşmada, önceki celse savunması alınan Ramazan Akyürek'in çapraz sorgusu yapıldı. Üye hakimin "Daha önce Celalettin Cerrah'ın Trabzon'dan İstanbul'a gönderilen yazının imha edilmesini istediği iddia ettiniz. Bunu neden daha önce söylemediniz? Bakana söylemediniz mi?" sorusuna Akyürek, "Bakana ilk ve ikinci telefonunda herhangi bir bilgi vermedim. Emniyet Genel Müdür Vekili Necati Altıntaş'ın yanına gittim. Cerrah'ın kötü niyetli olduğunu söyleyerek İstanbul'a gitmek istemediğimi söyledim. O da İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'yu arayarak gitmek istemediğimi söyledi. Ardından bakan arayarak 'İstanbul'a git' dedi. Ertesi gün Necati Altıntaş ve müsteşar Şahabettin Harput ile birlikte gidip bakana yüzyüze söyledik. 'Devlet işlerinde kırgınlık olmaz' dediler. O yüzden evrak imha talebi bir daha gündeme gelmedi" dedi. Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar'ın "Böyle bir imha yapılabilir miydi? Sadece bir yazının silinmesiyle bu iş biter miydi?" şeklindeki sorusuna ise "Böyle bir şey yapılabilir mi diye düşünmedim. İmha talebini şiddetle reddettim. Meslek hayatımda ilk kez böyle bir taleple karşılaştım. Böyle bir kapı açıldıktan sonra gerisi gelir zaten" diye yanıt verdi.

"DİNK CİNAYETİYLE İLGİLİ YAPILANMA AKLIMA GELMEDİ"

Üye hakim, Dink yargılamasını yapan Mahkeme Başkanı Erkan Canak'ın dinlenmesinden bilgisi olup olmadığını sorması üzerine Akyürek, "Benim hem emniyet müdürlüğüm, hem de İstihbarat Daire Başkanlığı görevim boyunca dinleme talimatım olmamıştır" şeklinde yanıt verdi. Ankara'da görülen usulsüz dinleme davasına atıfta bulunan üye hakimin, "Belli bir grup arasında yapılanma veya dayanışma yapıldığına dair sezgileriniz oldu mu? Birileri iş çevirmiş dediğiniz oldu mu?" sorusuna da Ramazan Akyürek, "Herhangi bir şube müdürü, herhangi bir polis ile ilgili herhangi bir yapılanmayla ilgileri olsa gereğini yapardım" dedi. "O dönemde aklınıza gelmemiş olabilir ama günümüzde hiç düşündünüz mü?" sorusunu ise Akyürek, "Dink cinayetiyle ilgili herhangi bir illegal yapılanma aklıma gelmedi. Bugün da aklıma gelmiyor açıkçası" diye cevapladı.

REŞAT ALTAY TEPKİ GÖSTERDİ

Mahkeme başkanı Canel Rüzgar'ın son dönemde usulsüz dinlemelerle ilgili olarak davalar açıldığı görülüyor. Dink davasına bakan başkan Erkan Canak, Muhittin Zenit, Reşat Altay, Ercan Demir niye dinlendi?" sorusuna Akyürek, "Ben bunlar doğrudur demiyorum. Ama Hrant Dink cinayetinin aydınlatılmasına bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Ercan Demir'in, Muhittin Zenit'in, Reşat Altay'ın dinlenmesinden ne gibi bir menfaatim var" diye yanıt verdi. Bu yanıt üzerine duruşmada bulunan Reşat Altay "Kim karar veriyor peki" diyerek tepki gösterdi.

"HERHANGİ BİR TARİKAT SEZMEDİM"

"Bu kişiler konumları ve yaptığı işler nedeniyle önem arzediyor. Hizbullah'tan emniyet amiri dinleniyor. O zaman bu adamın ilişiğinin kesilmesi lazım. Bunlar ne anlama geliyor?" şeklindeki soruya karşı Akyürek, "Bu kişilerin dinlenmesiyle ilgili bir bilgim yok. Ben herhangi bir tarikat, cemaat sezmedim. Bununla ilgili kararı yargı verebilir. Ben ne diyebilirim" dedi. Akyürek, "Dinlemeler başka bir amaçla mı yapılmıştır?" sorusuna da "Kanunsuz yapılan her işin karşısındayım. Kanunsuz bir iş yapılıyorsa belli bir amacı vardır" diyerek yanıtladı. Duruşma Akyürek'in sorgusuyla devam ediyor.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Hrant Dink Cinayetinde Kamu Görevlilerinin İhmali Davası... - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 21:09:16. #1.15#
title