Komşuların Şikayet Ettiği Horoz, ya Kesilecek ya da Başka Bir Yere Götürülecek!

Komşuların Şikayet Ettiği Horoz, ya Kesilecek ya da Başka Bir Yere Götürülecek!

Uşak'ta Alyanak isimli horozun ötüşünden rahatsız olan komşular şikayetçi oldu. Zabıta ekipleri horozun sahibine iki seçenek sundu: "Horozu ya kes, ya da başka yere götür."

Komşuların Şikayet Ettiği Horoz, ya Kesilecek ya da Başka Bir Yere Götürülecek!

Uşak'ta Atatürk mahallesindeki iki katlı evde oğlu ve kızıyla birlikte yaşayan 62 yaşındaki Dursun Türkcan'ın, kümesteki tek horozu başına dert oldu. Alyanak isimli horozun ötüşünden rahatsız olan komşular, zabıtaya şikayette bulundu. Bunun üzerine eve gelen zabıta ekipleri horozun kesilmesini ya da kırsal alana götürülmesini istedi.

"HOROZ OLMAZSA, YUMURTANIN FİYATI DÜŞER, BEN HOROZUMU NASIL KESERİM"

Belediye ekiplerinin kendisine bir hafta süre verdiğini, sürenin dolmasının ardından yeniden geleceklerini belirten horoz sahibi Türkcan, "Eşimi 10 yıl önce kanserden kaybettim. Ekonomik durumumuz iyi değil, tavukların yumurtalarını satarak ek gelir için çabalıyorum. Elde ettiğim gelirle evin ihtiyaçlarını karşılıyorum. Belediye ekipleri Alyanak'ın kesilmesini ya da buradan götürülmesini istiyor. Horoz olmazsa tavukların yumurtalarından civciv çıkmaz. Damızlık yumurtanın tanesi 2 lira, döllenmemiş yumurta ancak 50 kuruş eder. Alyanak olmazsa yumurtanın fiyatı düşer. Ben horozumu nasıl keserim. Ne yapacağımı bilmiyorum" dedi.

"HOROZUN ÖTÜŞÜ RAHATSIZLIK VERECEK BOYUTTA DEĞİL"

Horozun ötüşünün rahatsızlık verecek boyutta olmadığını belirten Türkcan, "Sabahları, her saat başı ve akşamları ötüyor. Ama rahatsız edecek boyutta bir sesi yok. Kimin şikayet ettiğini bilmiyorum, birkaç gün sonra belediye ekipleri yeniden gelecek. Şehirde pek çok kişi kümes hayvanı yetiştiriyor. Benim suçum ne? Belediye Başkanı Nurullah Cahan'dan yardım istiyorum. Horozu götürecek başka bir yerim yok." diye konuştu.

ZABITA: ŞİKAYET OLMASA MÜDAHALE ETMEZDİK

Uşak Belediyesi Zabıta Müdürü Serdar Zengin, mücavir alanlar içinde kümes hayvanı yetiştirmenin yasak olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "İsmini açıklayamayacağımız bir vatandaşımız belediyemize yazılı şikayette bulunmuş. Horozun sesinden rahatsız olduğunu söylemiş. Biz de şikayet üzerine eve gidip uyarıda bulunduk. Kümesin kaldırılması gerekiyor. Ortada bir şikayet olmasa olaya müdahale etmezdik ancak şikayet söz konusu. Şehir merkezinde kümes hayvanı yetiştirmenin cezası yaklaşık 220 lira, eğer süre dolana kadar kümes kaldırılmazsa ekiplerimiz gerekeni yapmak zorunda. Sürenin dolmasını bekliyoruz" dedi.

Kaynak: AA