Hopalılar Kendi Medyalarını Yaratıyor

Hopalılar Kendi Medyalarını Yaratıyor

Gezici İletişim Atölyesi Daha İlk Durağında Meyvelerini Vermeye Başladı. Artvin -Hopalı Öğrenciler, Atölyenin Henüz Üçüncü Gününde Bölgenin Sorunlarına El Attı. Ortaya Çıkan Haber ve Belgeseller İse Profesyonelleri Aratmadı.

Hopalılar Kendi Medyalarını Yaratıyor

Gezici İletişim Atölyesi daha ilk durağında meyvelerini vermeye başladı. Artvin-Hopalı öğrenciler, atölyenin henüz üçüncü gününde bölgenin sorunlarına el attı. Ortaya çıkan haber ve belgeseller ise profesyonelleri aratmadı.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim elemanlarının Bir Yaşam Kültür ve Ekoloji Derneği işbirliği ile hayata geçirdiği ‘Gezici İletişim Atölyesi’ ilk durağı olan Hopa’da başladı. Daha özgür, demokratik, katılımcı ve paylaşımcı bir kitle iletişim ortamına katkıda bulunmak amacıyla 30 Ocak’ta başlatılan ve 7 Şubat’a dek sürdürelecek olan atölye, ‘Sinema-Belgesel’ ve ‘Habercilik-Fotoğraf-İnternet’ modüllerinden oluşuyor. Hopalı lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra Bir Yaşam Derneği üyelerinin, ilçede görev yapan öğretmenlerin ve serbest meslek sahiplerinin ilgi gösterdiği atölyenin dersleri eşzamanlı olarak Hopa Öğretmenevi ve Bir Yaşam Kültür ve Ekoloji Derneği’nde yürütülüyor.

Katılımcılar ‘Habercilik-Fotoğraf-İnternet’ modülünde medya okuryazarlığı, haber fotoğrafçılığı ve masaüstü yayıncılık konularıyla ilgili konularda derinlemesine bilgiler edinirken ‘Sinema-Belgesel’ modülünde sinema tarihi, sinema teorisi, kamera kullanımı, senaryo yazımı ve kurgu konuları üzerinde duruluyor.

Son günlerini yaşayan Zeytinlik Köyü’nü belgelediler

Gezici İletişim Atölyesi yerel sorunlara karşı duyarlılık uyandırmakta da önemli bir rol oynuyor. Çalışma kapsamında katılımcıların Hopa ve çevresinden derledikleri insan öykülerini, Karadeniz kültürünün zenginliklerini ve bölgenin ulusal medyada yer bulamayan sorunlarını belgesel ve haber haline getirmeleri amaçlanıyor. Bu bakış açından yola çıkan atölyenin ilk durağı ise Artvin’in Zeytinlik köyü oldu. Yapılmakta olan Deriner Barajı’nın sular altında bırakacağı binlerce yıllık tarihe sahip köyde halen yaşamakta olan az sayıda sakinle röportajlar gerçekleştiren, köyde çekimler yapan atölye öğrencileri konuyla ilgili bir haber dosyası ve bir belgesel için çalışmalarını sürdürüyor. Böylece hem öğrencilerin derslerde ele alınan konuları uygulamalı olarak hayata geçirmeleri hem de bölgenin en önemli sorunlarından biri olan Hidroelektrik Santralleri (HES) konusunda yaratılmak istenen duyarlılığa kendi bakış açılarını de ortaya koyarak katkıda bulunmaları amaçlanıyor.

Aynı zamanda Biryaşam Kültür ve Ekoloji Derneği üyesi ve derneğin çıkardığı derginin yazı işleri müdür olan atölye öğrencisi Erkan Akbıyık atölyenin söylemek istediklerini doğru kanallarla ve doğru şekilde ifade etmeleri konusunda büyük yardımı olacağını altını çizerek, “Kültürümüzün tarihsel izlerine ulaşma, özgürlükçü bir düşünce yapısı geliştirme amacı olan Biryaşam Dergisi’nin atölye sayesinde daha profesyonel bir bakış açısıyla çıkarılacağını düşünüyorum. Bundan sonraki dergi çalışmalarımızda, atölyeye katılan diğer öğrencilerin de katkıda bulunacağına inanıyorum” diyor.

Yine atölyenin öğrencilerinden olan Biryaşam Derneği Başkanı Cemil Aksu atölyenin amacına ulaştığını vutguluyor: “Çalışmanın daimi olması için bundan sonra yapılacaklar daha da önem kazandı. Yola çıkış amacımız sosyal etkinlik yapmak değil, kendine güveni, artmış ve üretken bir topluluk yaratmaktı. Gezici İletişim Atölyesi bunu başarmamızda büyük rol oynayacaktır.”

Sinema-Belgesel modülü öğrencilerinden Fen Bilgisi Öğretmeni İlter Ustabaş ise “Atölyeye katılmaktaki amacım zaten yaptığımız bir işi, yani film izleme işini daha bilinçli bir şekilde yapabilmekti. Aynı zamanda aldığımız eğitimle birlikte derneğin belgesel ekibinin aktif bir üyesi olmayı, yapacağımız çalışmalarla yerel duyarlılık uyandırmayı amaçlıyorum” diyor.

Haber atölyesinde edindiği bilgileri öğrencileriyle de paylaşacağını belirten tarih öğretmeni Mehtap Temiz de atölyenin, özellikle bölge insanının sorunlarını duyrumasında önemli bir rol oynayacağını söylüyor: “Mücadelesini verdiğimiz baraj sorununu, bizlerin de aktif olarak içinde bulunduğumuz bir çalışmayla duyurabilecek olmak bizi mutlu etti. Atölye sayesinde bundan sonra yerel sorunlarımızı,iletişim araçlarını daha etkili bi şekilde kullanarak duyurmanın yollarını öğrendik.”

Türkiye Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Kurumu TÜBİTAK tarafından da desteklenen projenin sonraki duraklarının Zonguldak, Mardin ve Giresun olması planlanıyor.

Kaynak: DHA