Hopa'da Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Mücadele Toplantısı
Haberler » Yerel » Hopa'da Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Mücadele Toplantısı - Haberler

Hopa'da Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Mücadele Toplantısı

Hopa’ da Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele Projesi kapsamında Hopa Kaymakamı Sayın Mehmet Ali Özkan ın Başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Özbayraktar İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan ÖZKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa AL Hopa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hakan ÇELİK, Müftü Selami Aydın, Muhtarlar Dernek Başkanı Köprücü Köyü muhtarı Birol Yılmaz, Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve yöneticileri katıldı.

Hopa'da Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Mücadele Toplantısı

Hopa’ da Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele Projesi kapsamında Hopa Kaymakamı Sayın Mehmet Ali Özkan ın Başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Özbayraktar İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan ÖZKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa AL Hopa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hakan ÇELİK, , Muhtarlar Dernek Başkanı Köprücü Köyü muhtarı Birol Yılmaz, Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve yöneticileri katıldı.


Kaymakamlık toplantı salonunda yapılan toplantıda konuşma yapan, Kaymakam Sayın Mehmet Ali ÖZKAN, “Uyuşturucu ve madde bağımlısı gençlerin topluma kazandırılması için herkesin elinden gelen desteği vermesi gerektiğini söyledi. Sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın sorunu haline gelen uyuşturucu ve madde bağımlılığının başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm insanlığı tehdit ettiğini, bu konuda herkesin üzerine bir takım sorumluluklar düştüğünü belirten Kaymakam Sayın ÖZKAN Resmi kayıtlara göre ilçemizde bu sorun her ne kadar düşük görünse de, uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadeleyle ilgili bazı çalışmalarımız olacak. Tüm kurumların elbirliği ile gençlerimizin uyuşturucudan uzak tutulması adına, gerek ailelerin bilgilendirilmesi, gerekse öğrencilerin bilinçlendirilmesi için her türlü önlemi almalıyız, Sağlık ekiplerimiz ve güvenlik güçlerimizin de desteğiyle öncelikli amacımız, madde kullanımının yaygınlaşmasını önlemektir. Bu gençler sadece anne babalarının değil, hepimizin evladıdır. Onlara mutlaka sahip çıkmalıyız. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda okul idarecilerine ve öğretmenlere büyük görevler düştüğünü de anlatan Kaymakam Sayın ÖZKAN, “Okul idarecilerimiz okul çevrelerinden mutlaka haberdar olsunlar. Şüpheli durumlarda mutlaka güvenlik güçlerine versinler. Önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz seminerler ile yapılabilecek çalışmalar konusunda öğretmenlerimizi de bilgilendireceğiz.


Kaymakam ÖZKAN, vatandaş ile aralarındaki en büyük köprünün muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri olduğunu ifade ederek; “Muhtarlarımız bizimle ne kadar çok irtibata geçerse o kadar iyi bir iletişimi halkla yakalamış oluruz. Bizim için önemli olan halka en iyi ve güvenilir hizmetin verilmesidir. İlçemizin en büyük sorunlarından birisi olan uyuşturucu kullanma oranları hızla yükselmektedir. Gençlerimiz bu beladan korunmaya mücadele etmektedir. Burada toplanmamızın amacı koordineli bir şekilde uyuşturucu madde kullanımıyla mücadele etmektedir. Madde bağımlılığına karşı en etkili tedbirin, madde ile buluşmanın önlenmesi olduğunu belirtti. Ayrıca Emniyet Teşkilatı olarak Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Mücadele konusunda kesin kararlı durulmasıdır.


Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi olarak tek görevlerinin uyuşturucu satışını önlemek olmadığını hatırlatan Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan ÖZKAN, hedef kitlelerinden birinin de uyuşturucu kullanmayan kesim olduğunu dile getirerek , “Uyuşturucuyu tanımak önemli. Hiç bir şey bilmediğimiz bir madde bizim için tehlikelidir. Bizim öncelikli tavsiyemiz yabancı maddelerden uzak duracaksınız.” dedi.

Çocukların arkadaş çevresine dikkat edilmeli. Kişiyi madde kullanımına iten ortamların başında arkadaş çevresi geldiğine dikkat çeken Kaymakam ÖZKAN, ailelere de önemli tavsiyelerde bulunarak, “Ailelerin gösterdiği tutum ve davranış madde kullanımında etkili. Sevgi ve ilgi eksikliği kullanımda önemli bir faktör. Madde kullanımına iten boşluklar sevgi ve ilginin yanı sıra ve kültürel faaliyetlerle doldurulmalı. Siz doldurmazsanız kötü niyetli kişiler doldurur. Anne-baba çocuğa uygun model olmalı. Çocuğu yetiştirirken sunduğu ortam önemli. Bilgisayar, televizyon kullanımı gibi. Eğer çocuklarımızda 1-2 saat kaliteli zaman geçirirseniz sizinle daha çok şey paylaşır.” derken, lise çağında ki çocuklarımıza çok önem vermeliyiz.” dedi.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri