Hong Kong Limanı Türk Basın Mensuplarına Tanıtıldı

Hong Kong Limanı Türk Basın Mensuplarına Tanıtıldı

İzmir Limanının Özelleştirilmesi İhalesini Kazanan Hutchison Holding'in Avrupa Finans Direktörü Clemence Cheng, Özelleştirmede Herhangi Bir Problemin Yaşanmasıyla İlgili Korkuları Olmadığını Söyledi.

Hong Kong Limanı Türk Basın Mensuplarına Tanıtıldı

İzmir Limanının özelleştirilmesi ihalesini kazanan Hutchison Holding'in Avrupa Finans Direktörü Clemence Cheng, özelleştirmede herhangi bir problemin yaşanmasıyla ilgili korkuları olmadığını söyledi.

Dünyanın en büyük limanlarından olan Hong Kong Limanı, Türk basın mensuplarına tanıtıldı. Hutchison Holdingin 1960 yılında ilk kez liman işine girdiğini belirten Cheng, 1980'li yıllarda Çin ekonomisinin dünyaya açılmasıyla birlikte bu ülkede faaliyet göstermeye başladıklarını, ilk uluslararası yatırımıysa 1991 yılında İngiltere'de gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Hong Kong Limanının 30 bin dönüm alanda faaliyet gösterdiğini, 36 geminin aynı anda limana yanaşarak boşaltma işlemini gerçekleştirilebildiği bilgisini veren Cheng, limanın bir bölümünü kendilerinin işlettiğini anlattı. Hong Kong Limanında yılda gerçekleşen 23 milyon konteyner elleçlemesinin 16 milyonunu kendilerinin gerçekleştirdiğini vurgulayan Cheng, "Türkiye'deki limanlarda elleçlenen konteyner sayısı 3 milyon. İzmir'in ise 850 bin. Türkiye'de büyük kapasite var. 2006 yılında şirket olarak 59.3 milyon konteyner elleçledik. İzmir'in Avrupa ve dünya çapındaki limanlarımız arasına katılmasından çok mutluyuz" diye konuştu.

Kaynak: AA