Holstein Cinsi İnek Altız Doğurdu
Haberler » Güncel » Haber

Holstein Cinsi İnek Altız Doğurdu

Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesinin Yeşilova Köyünde Holstein Cinsi Bir İnek Altız Doğurdu, Ancak Buzağılar Yaşatılamadı.

Holstein Cinsi İnek Altız Doğurdu

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinin Yeşilova köyünde holstein cinsi bir inek altız doğurdu, ancak buzağılar yaşatılamadı. Suni tohumlama yöntemi ile tohumlanan ineğin karnında bir buzağının öldüğü, bunun diğer 5 buzağıyı zehirlediği belirtildi.

Otuz yıla yakındır hayvan bakıcılığı ve yetiştiriciliği yapan Mahmut Deniz, ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını kaydetti. İlk dört buzağının yarımşar saat arayla doğduğunu belirten Mahmut Deniz, diğer ikisinin de aradan 10 saat geçtikten sonra dünyaya geldiğini anlattı. Veteriner hekim Ali Ergen, suni tohumlama yöntemiyle tohumlanan ineğin erken doğum yaptığını söyledi. Buzağılardan birinin yaklaşık bir ay önce anne karnında öldüğünü belirlediklerini kaydeden Ergen, bundan dolayı diğer buzağıları da zehirlediğini söyledi. Ergen, 7 aylık doğan buzağıların ciğerleri de fazla gelişmediği için yaklaşık yarım saat sonra öldüğünü aktardı. (CİHAN)