Hollandalı Eski Bakan Bot'un Web Sitesinin Türk Hackerlar Tarafından Çökertilmesi

Hollandalı Eski Bakan Bot'un Web Sitesinin Türk Hackerlar Tarafından Çökertilmesi

Türk Hackerların Müslümanlar'ın Farklı Genleri Nedeniyle Hoşgörüsüz Olduğunu Söylediğini Öne Sürdükleri Hollanda Eski Dışişleri Bakanı Bernard Bot'un Kişisel Web Sitesi www.bernardbot.com'u Hacklemesi Olayı, Geniş Yankı Buldu.

Hollandalı Eski Bakan Bot'un Web Sitesinin Türk Hackerlar Tarafından Çökertilmesi

Türk hackerların Müslümanlar'ın farklı genleri nedeniyle hoşgörüsüz olduğunu söylediğini öne sürdükleri Hollanda eski Dışişleri Bakanı Bernard Bot'un kişisel web sitesi www.bernardbot.com'u hacklemesi olayı, geniş yankı buldu.

Farklı genleri nedeniyle Müslümanlar'ın hoşgörüsüz olduklarını söylediği iddia edilen Hollanda eski Dışişleri Bakanı Bot'un kişisel web sitesi, Türk hackerlar tarafından çökertilmişti. Hollanda'dan bazı çevreler, iki dönem Hollanda'nın dışişleri bakanlığı görevini yapmış olan Bot'un, 19 Ocak 2007 tarihinde sarf ettiği sözlerini sebep göstererek sitesinin çökertilmesi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Başkanı ve Hollanda'daki 2007 Mevlana ve hoşgörü yılının yaygınlaşma çabalarını sürdüren Veyis Güngör, "Bernard Bot'un böyle bir açıklamada bulunup bulunmadığını bilmiyorum, ama kullanmışsa talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. Hele hele 2007 yılı gibi bir hoşgörü ve Mevlana yılının başlangıcında böyle bir söz etmiş olmasına ihtimal vermiyorum. Ama dediğim gibi, eğer bu sözleri sarf etmişse, bunu talihsiz bir açıklama olarak görüyorum" dedi. Türkiye'de bir süre büyükelçilik görevini de yapmış bir kişinin Müslümanlar'ı ve Türkler'i tanıyamamasının da ayrıca bir talihsizlik olduğuna değinen Güngör, "Velev ki; yapmış olsa bile sitesinin bu şekilde çökertilmesi de bir metot olamaz. Zira bizim inancımız, şiddeti tasvip etmeyen bir metottur. Türkiye Avrupa Birliği (AB) yolunda emin adımlarla yürüyor. Bu sözler, Türkiye'nin AB yolunda önüne çıkartılmak istenen taşlardan biri olabilir" diye konuştu. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in AB'nin 50. yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığı konuşmaya da değinen Güngör, "Merkel, AB'nin bir Hıristiyan birliği olduğunu vurguladı. Bu da bence talihsiz bir açıklamaydı. Çünkü dünkü Avrupa, bugünkü Avrupa değil. Dünkü dünyada, bugünkü dünya değil. Lider konumunda olanların dünya barışı için bu türlü açıklamalarına dikkat etmeleri gerekir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Sivil toplum temsilcisi ve organizatör Mikail Güneş ise, "Bu, bence tamamen bir provokasyon olayıdır. Hollanda'da suların durulduğu şu günlerde, yeniden gündemi daraltma ve gündemi germe girişimidir. Sağduyulu Türk toplumunun buna prim vermeyeceğini ümit ediyorum" şeklinde görüş belirtti.

Hollanda'nın eski dışişleri bakanı Bot, 2. ve 3. Balkanende hükümetleri döneminde üst üste bu görevini sürdürmüş, yeni koalisyon hükümetinde ise hiçbir bakanlıkta görev almamıştı.

(MÇ-OYK-OYK-OK-D)