Hollanda Seçimlerinin Sürpriz Partisi Yeşil Sol Oldu

Hollanda Seçimlerinin Sürpriz Partisi Yeşil Sol Oldu

– Oyların yüzde 95'inin sayımının yapıldığı dünkü Hollanda seçimlerinin galibi Başbakan Mark Rutte'nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) olurken parlamentodaki milletvekili sayısını dörtten 14 milletvekiline çıkaran Yeşil Sol 2017 seçimlerinin sürpriz partisi oldu.

Hollanda Seçimlerinin Sürpriz Partisi Yeşil Sol Oldu

Oyların yüzde 95'inin sayımının yapıldığı dünkü Hollanda seçimlerinin galibi Başbakan Mark Rutte'nin liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) olurken parlamentodaki milletvekili sayısını dörtten 14 milletvekiline çıkaran Yeşil Sol 2017 seçimlerinin sürpriz partisi oldu.

SONUÇLAR, DİĞER AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELERİNE NEFES ALDIRDI

Seçim sonuçları milliyetçilik dalgasıyla karşı karşıya olan diğer Avrupa Birliği ülkelerine nefes aldırdı.

Lahey'de toplanan parti taraftarlarına seslenen Rutte, "VVD Hollanda'da üst üste üçüncü kez en büyük parti olacak gibi görünüyor; bunu kutlayacağız. Bizim başarımız, aynı zamanda Brexit'ten sonra, ABD'deki seçimlerden sonra, Hollanda'nın yanlış popülizme 'dur' dediği bir gecedir" dedi.

PVV BEKLEDİĞİNİ YAPAMADI

Yabancı ve İslam karşıtı görüşleri ile bilinen Geert Wilders'in Özgürlük Partisi (PVV) ise beklediği patlamayı yapamadı. VVD' nin 33 milletvekiline karşın ırkçı PVV milletvekili sayısını 5 arttırarak 20 milletvekilliğine ulaştı.

İŞÇİ PARTİSİ 20 SANDALYESİNİ KAYBETTİ

Seçimlerin en büyük kaybedeni ise sosyal demokrat İşçi Partisi (Pvda) oldu. İşçi Partisi meclisteki 29 sandalyesinin 20'sini kaybetti. Parlamentonun 150 sandalyesi için yapılan seçimlere 28 parti katılırken seçimlerde oy kullanma oranı rekor düzeyde yüzde 81 olarak gerçekleşti.

EN BÜYÜK PARTİ, ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ İÇİN HALK PARTİSİ OLDU

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Rotterdam kentinde ise Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) oyların yüzde 16,4 ünü alarak en büyük parti oldu. Rotterdam'daki seçimlerin kaybedeni ise ülke çapında olduğu gibi İşçi Partisi oldu. İşçi Partisi yüzde 32'den yüzde 6,6'ya geriledi.