Hollanda'nın Skandal Tavrına İş Dünyasından Tepkiler - Haberler
Haberi Paylaş

Hollanda'nın Skandal Tavrına İş Dünyasından Tepkiler

AA - Haberler | Güncel
Hollanda'nın Skandal Tavrına İş Dünyasından Tepkiler

Sakarya, Bolu ve Kocaeli'de iş dünyası, Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik skandal tavrına tepki gösterdi.

Sakarya, Bolu ve Kocaeli'de iş dünyası, Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik skandal tavrına tepki gösterdi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda hükümetinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın engellenmesi ve ülkede yaşayan Türklere yapılan müdahaleleri şiddetle kınadı.

"Avrupa Birliği'nin özgürlük, demokrasi ve insan hakları konularındaki iddiasını, AB'nin kurucu ülkelerinden biri olan Hollanda gibi bir ülkenin gerçekleştirdiği bu vahim davranış, çürütmeye yetecektir." değerlendirmesinde bulunan Kösemusul, güçlü Türkiye için daima özgürlük ve demokrasi için vatanını seven bu aziz milletin, dünyanın her yerinde mücadelesini sürdüreceğine vurgu yaptı.

Kösemusul, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere diğer AB ülkelerinin, karar verirken kuruluş değerlerini göz önüne alması gerektiğini belirterek, "Verdikleri kararları, dünyaya açıklama zorunluluğu olduğunu da bilmelidir. Avrupa'da aklıselim davranan ülkeler ve onların yöneticileri, yapılan bu vahim hatalara mutlaka ses çıkarmalıdır. Rahatlıkla ifade ediyoruz. Biz tüm zorluklara karşı safları sıklaştıran, birliğini ve kardeşliğini daima güçlendiren bir medeniyetin mensuplarıyız." ifadesini kullandı.

"Türkiye Cumhuriyetinden özür dilemelidir"

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda hükümetinin tepkilere neden olan tavırlarını eleştirdi.

Demokrasi ve insan hakları gibi değerler üzerine inşa edilen AB'nin kurucu ülkelerinden birisi olan Hollanda'da, Türkiye adına böyle üzücü bir durumun yaşanmasının hiçbir şekilde izahının olmadığını vurgulayan Ateş, "İş dünyası olarak söz konusu karar ve eylemleri kınıyoruz. Hollanda, 400 yılı aşkın bir tarihe sahip olan ilişkilerimizi ciddi bir şekilde yaralayan bu davranıştan bir an önce dönmeli ve süreç, iki ülke adına telafisi güç daha derin zararlarla sonuçlanmadan hatasını düzelterek Türkiye Cumhuriyetinden özür dilemelidir." diye konuştu.

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Necmi Bulut ise Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik tavrının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türkiye'nin tüm siyasi partileri ile toplumun her kesiminden vatandaşın birlik ve beraberlik ruhuyla bu yanlış uygulamalara gereken tepkiyi verdiğini ve vermeye devam edeceğini vurgulayan Bulut, "Hollanda hükümetinden, ivedi bir şekilde ardı ardına yapılan bu yanlışları telafi edecek yönde adımlar bekliyoruz." dedi.

Bulut, Kocaeli iş dünyası olarak yaşananların iki ülke arasındaki ekonomik, toplumsal ve siyasi ilişkilere zarar vermeden neticelenmesini temenni ettiklerini de sözlerine ekledi.

AA - Son Dakika Haberleri