Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi, Hollanda Türk Müzesine Ziyaret Etti
Haberler » Dünya » Haber

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi, Hollanda Türk Müzesine Ziyaret Etti

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse ve Kültür ve Sivil Toplum Dairesi Başkanı Filiz Güneş Den Haag'ta bulunan Hollanda Türk Müzesini ziyaret etti.

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi, Hollanda Türk Müzesine Ziyaret Etti

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse ve Kültür ve Sivil Toplum Dairesi Başkanı Filiz Güneş Den Haag'ta bulunan Hollanda Türk Müzesini ziyaret etti. Müze yetkilileri Büyükelçilik heyetine müzede bulunan konferans salonu, kurs salonları ve şark köşesini gezdirerek müzenin kuruluş hazırlık çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Müze yönetimi Büyükelçilik heyetine ve Hollanda'dan çok sayıda siyaset, sivil toplum örgütleri, iş dünyası, eğitim ve kültür hayatından temsilcilerden oluşan Hollandalı ve Türk katılımcılara yönelik bir program düzenledi. Büyükelçinin müze ziyaretinde, çok sayıda sivil toplum kurulusundan temsilcilerde hazır bulundu.

Program kapsamında müze fikrinin doğduğu 2007'den bugüne kadar ki aşamaları içeren bir tanıtım filmi ve müzenin misyonu ve vizyonu konusunda bir sunum yapıldı. Programda bir konuşma yapan Büyükelçi Jan Paul Dirkse müzenin, Hollanda ve Türk toplumu arasında yüzyıllara dayanan dostane ilişkilerin devamında Hollanda Türk Müzesine de önemli görevler düştüğünü belirtti. Müzenin yapacağı faaliyet ve çalışmalarda Hollanda'nın çok kültürlü toplumuna katkıda bulunacağının altını çizdi.

Büyükelçi Dirkse önümüzdeki yıl gerek Türkiye'de gerekse Hollanda'da diplomatik ilişkilerin (1612-2012) başlangıcının 400'üncü yılı dolayısıyla tüm yıl boyu etkinlerin devam edeceğini dile getirdi. 2012 yılında Müzenin açılışında bulunmayı çok arzuladığını sözlerine ekleyen Büyükelçi Dirkse müzenin yapacağı etkinliklerden mutlaka haberdar kalmak istediğini belirtti. Müze yönetimi tarafından Büyükelçiye Christien Dohmen tarafından kaleme alınan "18. Yüzyıldaki Hollanda edebiyatına Türkler ve İslam'ın etkileri" konulu bir kitap hediye edildi.

Programa Gökkuşağı tiyatrosu sanatçıları birinci nesil Türk göçmenlerinin çektiği sıkıntıları konu edinen bir tiyatro gösterisi ile katılımcıları hem güldürdü hem de düşündürdü.

Toplantıya katılan siyaset, iş dünyası ve sivil toplum temsilcileri müzenin yüklendiği misyonu desteklediklerini ifade ederken, her türlü maddi manevi desteğe hazır olduklarını vurguladılar.

Misafirlere yapılan ikramlardan birinci nesilden bir aileye bizzat Büyükelçi tarafından servis yapılması büyük bir jest olarak katılımcıların beğeni ve alkışını topladı. Hazırlık çalışmalarına aralıksız devam eden Hollanda Türk Müzesi'nin Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ve ticari ilişkilerin başlamasının 400'üncü yılı kutlamaları kapsamında 2012 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanıyor.