Hollanda, İnsan Vücudunu Çıplak Gösteren Güvenlik Aletlerini Kullanmaktan Yana

Hollanda, İnsan Vücudunu Çıplak Gösteren Güvenlik Aletlerini Kullanmaktan Yana

Hollanda, X Işınlarıyla Çalışan ve İnsan Vücudunu Tamamen Çıplak Gösterdiği Gerekçesiyle Avrupa Birliği Tarafından Kullanımına İzin Verilmeyen Güvenlik Tarama Cihazlarının Tüm Havaalanlarında Kullanılmasını İstiyor. "Güvenlik Her Şeyden Önce Gelir.

Hollanda, İnsan Vücudunu Çıplak Gösteren Güvenlik Aletlerini Kullanmaktan Yana

Hollanda, X ışınlarıyla çalışan ve insan vücudunu tamamen çıplak gösterdiği gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından kullanımına izin verilmeyen güvenlik tarama cihazlarının tüm havaalanlarında kullanılmasını istiyor. "Güvenlik her şeyden önce gelir." diyen Adalet Bakanı Ernst Hirsch Ballin, söz konusu tarama cihazlarının zorunlu hale getirileceği sinyalini verdi. Adalet Bakanı'nın önerisine meclis çoğunluğu da destek veriyor.

Amsterdam-Detroit seferini yapan Amerika'ya ait yolcu uçağına bombalı saldırı girişimini son anda engellenen Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmuttalip'in Schiphol'den geçmesi Hollanda'da havaalanı güvenliğini öncelikli konular arasına soktu. Önceki gün ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ile telefonda görüşen Adalet Bakanı Ernst Hirsch Ballin'in, meslektaşına, en yakın zamanda X ışınlarıyla çalışan tarama cihazlarını uygulamaya sokma amacında olduklarını belirttiği ileri sürüldü. Hollandalı Bakan'ın, ilk etapta Amerika'ya gidecek tüm yolcuların, orta vadede ise Hollanda'ya gelen ve bu ülkeden çıkış yapan yolcuların güvenlik tarama cihazlarınca kontrol edilmesini planladığı kaydedildi.

Yeterli derecede güvenlik tarama cihazına sahip olmasına rağmen Hollanda'nın bunları kullanamayışının temel sebebi ise Avrupa Birliği'nin getirdiği engel. AB, insanların vücudunu tamamen çıplak gösterdiği için bu aletlerin kullanılmasını gizliliğe ve özel hayata aykırı buluyor. Ancak Hollanda, söz konusu güvenlik aletlerinin kullanımının otomatik hale getirilmesi ve güvenlik görevlileri de dâhil aletlere bakmanın yasaklanması halinde özel hayatın bundan etkilenmeyeceği görüşünü savunuyor. Bakan'ın önerisine göre aletlere ancak sinyal verdiği zaman bakılabilecek.

Adalet Bakanı Hirsch Ballin dile getirdiği öneriye, iktidar ortaklarının yanı sıra aralarında Liberal Parti'nin de (VVD) yer aldığı meclis çoğunluğu destek veriyor. Güvenliğin özel hayat ve gizlilikten daha önemli olduğunu belirten milletvekilleri Bakan'ın önerisinin hayata geçirilmesinden yana.

Yeşil Sol (GL) ve Demokratlar 66 (D66) partileri ise Adalet Bakan'ın önerisine mesafeli yaklaşmayı tercih etti. Her iki parti de güvenlik tarama cihazlarına kimin bakacağı ve buradaki görüntülerin kayıt altına alınıp alınmayacağı sorularına cevap verilmesi gerektiği düşüncesinde.

(CİHAN)