Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen Sudan'da

Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen Sudan'da

Resmi Temaslarda Bulunmak Üzere Sudan'a Gelen Hollanda Dışişleri Bakanı Marcel Verhagen, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ile Bir Araya Geldi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen Sudan'da

Resmi temaslarda bulunmak üzere Sudan'a gelen Hollanda Dışişleri Bakanı Marcel Verhagen, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ile bir araya geldi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen ve beraberindeki heyet, Sudan'ın başkenti Hartum'da Cumhurbaşkanı Beşir ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Darfur'da ve çevre bölgelerde yaşanan krizin ele alındığı bildirildi. Daha sonra Verhagen, Sudan Uluslararası İşbirliği Bakanı Bert Conders ve Dışişleri Devlet Bakanı Ali Karti ortak bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmelerle ilgili gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Verhagen, "Kapsamlı barış anlaşması girişimlerinde bulunduk. Darfur'da

barış dolu bir ortam hazırlamak, bu insani krizin sona ermesi için çeşitli gruplara yardımda bulunduk. UNIMID askerlerinin yayılması konusunda da memnuniyetlerimizi ilettik" diye konuştu. Conders ise, "Darfur'daki halkın korunması gerektiğinin öneminden bahsettik. İkinci olarak güvenlik ve kalkınma konularında beraber hareket edilmesi gerektiğini konuştuk. Ayrıca barış anlaşmasına yapabileceğimiz takviyeleri de detaylı bir şekilde ele aldık" dedi. Karti de, "Bugün yapılan görüşmede merkez hükümet ile Güney

temsilcileri arasında yapılan anlaşmaların sürekliliği ve Hollanda ile Sudan arasındaki anlaşmaları konuştuk" diye konuştu.

(SK-OYK-OYK-OK-D)