Hollanda'dan Ülkelerine Dönmek İsteyen Suriyelilerin Sayısı Artıyor
BBC

Hollanda'dan Ülkelerine Dönmek İsteyen Suriyelilerin Sayısı Artıyor

Göçmenlere gönüllü dönüşte rehberlik hizmeti veren Uluslararası Göç Örgütü, Hollanda'dan ülkelerine dönmek isteyen Suriyelilerin sayısının önemli ölçüde arttığını bildirdi.

Hollanda'dan Ülkelerine Dönmek İsteyen Suriyelilerin Sayısı Artıyor

Hollanda'da yaşayan Suriyeli sığınmacıların giderek artan boyutta, gönüllü olarak ülkelerine dönmek istediği açıklandı.

OTURMA İZNİ OLAN SURİYELİLER GERİ DÖNMEK İSTİYOR

Geri dönme kararı alanlar arasında sığınma başvurusu henüz sonuçlanmamış olanların yanı sıra, Hollanda'da oturma izni bulunan Suriyeliler de yer alıyor.

Uluslararası kuruluşlara göre, bazı Suriyeliler ülkelerine geri dönebilmek için insan kaçakçılarına yüklü miktarda para ödüyor.

Hollanda'da yayımlanan Volkskrant gazetesinin bu konudaki araştırması Uluslararası Göç Örgütü (IOM) tarafından da teyit edildi.

DÖNMEK İSTEYENLERİN SAYISI ARTIYOR

Göçmenlere gönüllü dönüşte rehberlik hizmeti veren IOM, her geçen gün geri dönmek isteyenlerin sayısının önemli ölçüde arttığını bildirdi. Örgüt, son 6 ayda gönüllü geri dönüş konusunda her hafta onlarca başvuru aldığını açıkladı.

HOLLANDA'DA GELECEK GÖRMÜYORLAR

IOM Müdürü Pieter Maas'a göre, geri dönüşlerin en önemli nedenlerinden biri sığınmacıların Hollanda'da tutunamaması. Birçok Suriyeli, Hollanda'da gelecek göremiyor.

Sığınma prosedürünün uzun olmasının yanısıra bir başka neden de, Suriye'den kaçtıktan sonra ilk sığınma başvurusu yaptıkları ülkeye geri gönderilmek istememeleri. Bu nedenle ülkelerine dönmek onlara daha cazip geliyor.

Maas, Suriye'deki savaşın şiddetinin azaldığını özellikle merkezi hükümetin kontrolündeki bölgenin uzun süredir sakin olduğuna işaret ediyor. Bunun da gönüllü dönüş için önemli bir etken olduğunu vurguluyor.

SURİYELİ SIĞINMACILAR TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

Ancak IOM'a göre bölgedeki durum hala dengesiz. Bu nedenle örgüt Suriyelilerin geri dönüş isteğine cevap vermiyor. Ancak, IOM bölgede olup da yeniden Suriye'ye yerleşmek isteyenlere yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Pieter Maas, geçen yıl bir grup Suriyeli sığınmacının Ermenistan, Lübnan ve Türkiye'ye döndüğünü belirtiyor.

"TERSİNE YASA DIŞI GÖÇ" ARTIYOR

Volkskrant gazetesine bilgi veren uluslararası kuruluşlara göre, "tersine yasa dışı göç" yükselişte. Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönmek için insan kaçakçılarına önemli miktarlarda para ödüyor. Hollanda'daki mülteciler, Türkiye ya da Lübnan üzerinden yasa dışı yollarla ülkelerine geri dönmeye çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) yetkilisi Luke Korlaar, aile birleşimi ile ilgili prosedürün uzun sürmesinin de geri dönüşte etkili olduğunun altını çiziyor. Hollanda'da normalde 6 ay olan yasal süeeç, yoğun talep nedeniyle 1 yıla kadar uzadı.

Hollanda'da 60 binden fazla Suriyeli bulunuyor. Bunlarda 11 binine sığınma hakkı verildi. Bunların çoğunluğu aile birleşimi ile gelenler.

BBC