Hollanda'daki Türkler, Wilders'in Koalisyona Girmesinden Kaygılı

Hollanda'daki Türkler, Wilders'in Koalisyona Girmesinden Kaygılı

30.08.2010 16:48 | Son Güncelleme: 30.08.2010 16:48
Hollanda'daki Türkler, Wilders'in Koalisyona Girmesinden Kaygılı

Hollanda'da Irkçı Geert Wilders'in Partisinin Koalisyon Çalışmaları, Gurbetçi Türkleri Kaygılandırıyor. Hollanda Genel Seçimlerinde Birinci Olan Liberal Parti'nin (Vvd), Wilders'in İslam ve Yabancı Karşıtı Siyaset Güden Özgürlük Partisi'yle (Pvv) Koalisyon Görüşmesi Yapmasına Sivil Toplum Kuruluşları Tepki Gösteriyor.

Hollanda'da ırkçı Geert Wilders'in partisinin koalisyon çalışmaları, gurbetçi Türkleri kaygılandırıyor. Hollanda genel seçimlerinde birinci olan Liberal Parti'nin (VVD), Wilders'in İslam ve yabancı karşıtı siyaset güden Özgürlük Partisi'yle (PVV) koalisyon görüşmesi yapmasına sivil toplum kuruluşları tepki gösteriyor. Bazı sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek ortak bir açıklama yaptı ve "Kurulacak Hükümetten Kaygılıyız" mesajı verdi.

Hollanda'da seçimlerin galibi Liberal Parti'nin, CDA ve PVV ile koalisyon kurma girişimleri Hollanda'daki sivil toplumları tarafından kaygı izleniliyor. Avrupa Türk Demokratlar Hollanda Şubesi yaptığı Hollandaca ve Türkçe basın açıklaması ile kaygılarını dile getirdi. UETD Hollanda Başkan Veyis Güngör "9 Haziranda yapılan genel seçimlerin ardından gelinen son nokta bizleri kaygılandırmaktadır. Zira Kraliçe tarafından görevlendirilen Ivo Opstelten, PVV'nin kerhen desteklediği bir VVD-CDA azınlık koalisyonu için taraflarla pazarlık halindedir." dedi.

Güngör, PVV'ye hiç bir sorumluluk almadan istediği gibi at oynatma fırsatı vereceğini savunduğu bu durumun, toplumdaki ayrışmayı iyice güçlendirdiği gibi, sertleşmelere de sebebiyet vereceğini dile getirdi. Güngör, "Söylemlerinde Anayasa ile güvence altına alınmış olan temel hak ve özgülüklerden eşit muamele ve inanç özgürlüğüne saygısı olmadığını ifade eden PVV lideri Wilders, Hollanda'da yaşayan 1,5 milyona yakın insanı ötekileştirip, onları her türlü olumsuzluğun kaynağı olarak görmektedir. Bu da onun söylemlerinin fikir özgürlüğünden ziyade ayrımcılık ve ırkçılık içerdiğinin bir göstergesidir. Böyle bir partinin kerhen de olsa destekleyeceği bir hükümetin bizler açısından kabul edilir bir yanı yoktur ve kaygı duymak için çok önemli bir sebeptir. Antidemokratik bir oluşum olan PVV aynı zamanda güvenilmez olduğunu da, koalisyon pazarlıkları esnasında bile belli etmiştir. Bu süreç içinde bile liderinin ağzından provokasyonlarına devam edip, biz istediğimizi söylemeye devam ederiz demektedir." ifadelerini

CDA'NIN ETKİN İSİMLERİNDE ESKİ SENDİKA LİDERİ DOEKLE TERPSTRA BU ÜÇLÜ KOALİSYONA KARŞI

Açıklamasında hem VVD'nin hem de CDA'nın dış politikasının,Wilders'in partisi PVV'ninkinin yüzde yüz zıddı istikametinde olduğunu kaydeden Güngör, "Bu durum bile böyle bir koalisyonun ömrünün çok kısa olacağının bir delilidir." şeklinde konuştu.

Kaygılı olmalarının yanı sıra kendilerini ümitlendiren gelişmelerin de söz konusu olduğunu sözlerine ekleyen Güngör, ardından şöyle devam etti: "Zira CDA'nın etkin isimlerinden eski başbakan ve bakanların da olduğu bir grup aklı Selim her gün yeni bir çıkışla uyarılarda bulunmaktadırlar. Eski Başbakanlardan Ruud Lubbers ve Dries van Agt, bakanlardan Hans van de Broek, Ben Bot, Bert de Vries, Cees Veerman gibi etkili isimlerin yanı sıra CDA'nın etkin isimlerinde eski sendika lideri Doekle Terpstra, senatör Tineke Lodders gibi birçok CDA üyesinin bizimle hemfikir olması bizi ümitlendirmektedir. Aynı durumun VVD içinde iki isimle sınırlı kalması ise üzüldüğümüz bir durumdur. VVD'de eski Meclis Başkanı Frans Weisglas ve eski lider ve bakan Joris Voorhoeve'yi yakında diğerlerinin de takip etmesini ümit etmekteyiz. Son olarak VVD ve CDA yöneticilerine pazarlıkları dur durup başka alternatiflere yönelinmesi çağrısını yaparak, aklı selimin galip gelmesini sağlamalarını diliyoruz."

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title