Hollanda'daki Türk Toplumu Seçimleri Boykot Etmeyecek

Hollanda'daki Türk Toplumu Seçimleri Boykot Etmeyecek

08.10.2006 ? Hollanda'daki Türk Dernek ve Kuruluşları, Genel Seçimler Öncesinde, Siyasi Partilerden Türk Kökenli Adayların Atılmasının Şiddetle Kınadığını Bildirerek, Bu Gelişmelere Karşı Ortak Tavır Alınması ve Seçimlerin Kesinlikle Boykot Edilmemesini Benimsedi.

Hollanda'daki Türk Toplumu Seçimleri Boykot Etmeyecek

08.10.2006 ? Hollanda'daki Türk dernek ve kuruluşları, genel seçimler öncesinde, siyasi partilerden Türk kökenli adayların atılmasının şiddetle kınadığını bildirerek, bu gelişmelere karşı ortak tavır alınması ve seçimlerin kesinlikle boykot edilmemesini benimsedi.

Ülkede faaliyet gösteren bütün Türk dernek ve kuruluş temsilcileri, Rotterdam'da bir araya gelerek, Ermenilere soykırım yapıldığı gerekçesiyle, Türk kökenli adaylar üzerinde yürütülen baskıları ve Türk toplumunun genel seçimlerde izleyebileceği yöntemi değerlendirdi. Toplantıya dernek ve kuruluş temsilcileri yanında öğrenciler, yerel politikacılar ve akademisyenler de katıldı.

Yapılan konuşma ve önerilerin ardından ortak sonuç bildirisi yayımlandı.

Bildiride, Türk adayların, aday listelerinden atılmasının düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu ve Türk toplumunun kazanılmış haklarından geri bir adım içerdiği belirtildi ve bu durumun şiddetle kınandığı ifade edildi.

22 Kasım'da yapılacak seçimlerin boykot edilmeyeceği, herkesin sandık başına gitmesi gerektiği ve bağımsız iradesiyle oy kullanmasının istendiği ifade edildi. Bu seçimlere her zamankinden daha çok katılım sağlanmasının yararlı olacağı belirtildi.

Bildiride, soykırım iddiaları üzerinde de duruldu ve tarihçilerin, bilim adamlarının bu konu üzerinde görüş birliğine varamadığı vurgulanarak, 1915 yılında yaşanan olaylardan bu ülkedeki Türk toplumunun sorumlu tutulamayacağı kaydedildi.

Kaynak: AA