Hollanda Başbakanı Balkanende Almanya'da

Hollanda Başbakanı Balkanende Almanya'da

Almanya'yı Ziyaret Eden Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkanende ile Görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2009 Yılında Yürürlüğe Konması Beklenen Avrupa Birliği (AB) Anayasası'nın Kabulü İçin Yoğun Çaba Sarf Edeceğini Söyledi.

Hollanda Başbakanı Balkanende Almanya'da

Almanya'yı ziyaret eden Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkanende ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2009 yılında yürürlüğe konması beklenen Avrupa Birliği (AB) Anayasası'nın kabulü için yoğun çaba sarf edeceğini söyledi.

Hollanda Başbakanı Balkanende ile başbakanlık binasında ortak bir basın toplantısı yapan Merkel, AB Anayasası'nın gerekliliği üzerinde durdu. Merkel, "AB Anayasası 2009 yılına dek hazır olacak. AB için anayasa büyük önem ifade ediyor. Bu konuda, dönem başkanı olarak önemli çalışmalara imza atmak istiyoruz. Hollanda'da AB Anayasası'nın referandumla reddedilmesine elbette çok üzüldüm. Ancak Hollanda halkının bu konudaki yaklaşımına saygı durmak durumundayız. Hollanda ile iyi ilişkilerimiz var. Birçok konuda Hollanda ile ortak düşünce içindeyiz. Öte yandan sayın Balkanende'nin, AB Anayasası'nın ülkesinde kabul edilmesi için yeniden çaba göstereceğini açıklaması bizi çok sevindirdi" dedi. Merkel, Balkanende ile enerji tüketiminin yanısıra doğa ve çevrenin korunması konularında da mutabakata vardıklarını ifade etti.

Hollanda Başbakanı Balkanende ise, Almanya'nın AB dönem başkanlığında, AB için önemli adımlar atılacağı ve pek çok konunun seri olarak ele alınacağını beklediğini söyledi. Balkanende, "Hollanda'da yeni bir AB Anayasa taslağı üzerinde çalışacağımıza dair sayın Merkel'e güvence verdim. Düzenlenecek taslak, yeni bir referandumla halkın onayına sunulacak. Bu konuda daha yapıcı ve aydınlatıcı bir ön çalışma da yapacağız. Ancak bu haliyle bile, anayasa taslağının halkın onayını alıp almayacağını bilmek güç" şeklinde konuştu. Balkanende, Almanya Başbakanı Merkel'in AB için bir köprü görevini gördüğüne inandığını da sözlerine ekledi.

AB Anayasası, 2005 yılında Hollanda'da yapılan referandumda reddedilmişti. Almanya, AB dönem başkanlığının sonuna dek AB Anayasası'nın kabul edilmesi için çalışmalarını yoğunlaştıracağını açıklamıştı. AB Anayasası'nın kabul edilmesi için üye 27 ülkenin onayının alınması gerekiyor.

(SE-OYK-OYK-OK-D)