Hızlı tren İstanbul'da

Hızlı tren İstanbul'da

TCDD'nin, Ankara-İstanbul hızlı tren hattında kullanmak üzere İspanyol CAF firmasından satın aldığı iki hızlı tren setinin ilki İstanbul'a geldi.

Hızlı tren İstanbul'da

TCDD'nin, Ankara-İstanbul hızlı tren hattında kullanmak üzere İspanyol CAF firmasından satın aldığı iki hızlı tren setinin ilki İstanbul'a geldi. Yolun durumuna göre saatte 250 km hıza kadar ulaşabilen tren seti 6 vagondan oluşuyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından İspanya'da yaptırılan hızlı tren seti bugün öğle saatlerinde Edirne'den Türkiye'ye giriş yapmıştı. Edirne'den Ankara'ya doğru gitmek üzere yola çıkan hızlı tren, başka bir tren tarafından çekilerek, İstanbul'a getirildi. Perona giren hızlı trene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Garda çalışan personeller de trene ilgi gösterirken, Sirkeci Gar Müdürü Tayfun Sirkeci'nin de aralarında bulunduğu bir grup çalışan tren önünde fotoğraf çektirdi.

Sirkeci Tren Gar'ına gelen hızlı tren, önümüzdeki günlerde vagonlarının ayrılmasının ardından gemilere konulup, Haydarpaşa Tren İstasyonu'na gelmesinin ardından da Ankara'ya doğru hareket edecek. Uzun süre gündemi meşgul eden tren, tüm testler tamamlandıktan sonra yolcularını kabul edecek.

10 Kasım tarihinde İspanya'dan hareket eden Türkiye'nin ilk hızlı tren seti, Fransa, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye giriş yaptı. Saatte 250 kilometre hıza ulaşabilen hızlı tren seti, normal tarife seferlerine başlamadan önce, test ve ölçüm aletleri ile donatılarak Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında sinyal testleri ve yol denemeleri yapacak. Saatte 250 kilometre hıza çıkabilecek olan hızlı trenin yolun hangi etabında kaç kilometre hızla yol alacağı bu deneme seferleri sonunda belirlenecek. Toplam 419 yolcu kapasiteli sette, 55 business, 354 first class koltuk, 2 bedensel engelli koltuk 8 kafeterya, radyo ve kapalı devre televizyon sistemi bulunuyor. Hızlı tren Ankara-İstanbul arasındaki normal hat dışında özel olarak yapılmakta olan tamamı elektrikli, sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu üzerinde çalışacak.

Kaynak: CHA