Hızlı Tren 261 Km Hız Yaptı

Hızlı Tren 261 Km Hız Yaptı

Ankara-istanbul Hızlı Tren Projesi'nin İlk Etabını Oluşturan Ankara (Esenkent)- Eskişehir (Hasanbey) Hattında Gerçekleştirilen Deneme Seferlerinde Bugün Saatte 261 Kilometre Hıza Ulaşıldı.

Hızlı Tren 261 Km Hız Yaptı

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin ilk etabını oluşturan Ankara (Esenkent)- Eskişehir (Hasanbey) hattında gerçekleştirilen deneme seferlerinde bugün saatte 261 kilometre hıza ulaşıldı.

Ankara-Eskişehir ''hızlı tren hattında'', 23 Nisan 2007'de başlayan test sürüşlerine, İtalya'dan kiralanan 3 vagon ve 2 makineden oluşan setle devam ediliyor.

Başlangıçta 70-80 kilometre hızla başlanılan test sürüşlerinde bugün saatte 261 kilometre hıza ulaşıldı.

Test sürüşünün bugünkü bölümünün tamamlandığı Ankara Garı'nda yapılan açıklamada, yarın 275 kilometre test hızına ulaşılmasının hedeflendiği belirtildi.

Test sürüşüne katılan ekipte yer alan TÜV-SÜD Projelendirme ve Sertifikasyon Sorumlusu Valentino Monaco, Ankara Garında yaptığı açıklamada, test sürüşü sırasında ''çok yüksek bir kalite seviyesine ulaşıldığını'' belirterek, ''Genelde sertifikasyon kurumu olarak, bir günden bir güne 260'a kadar çıkılması çok nadir yapılan bir şey ama bugün bütün gereksinimler hazırdı. O yüzden bunu uygun gördük'' dedi.

Gelinen aşamada ''bazı eksiklerin'' olduğunu kaydeden Monaco, bunlar tamamlanınca sertifikasyon belgesini kasım ayı başlarında teslim edebileceklerini söyledi.

Deneme seferinde bulunanlardan Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karaşahin de hattın saatte 250 kilometre hız yapılabilecek bir geometriye sahip olduğunu ifade ederek, ''Dolayısıyla bu yeni bir hat. Eski hat biliyorsunuz duruyor. O hatta yük trenleri çalışacak. Bu yeni yapılan hatta tamamen hızlı trenler çalışacak, saatte 250 kilometre hıza ulaşacaklar'' şeklinde konuştu.

Deneme seferinde kullanılan trenin ''test treni'' olduğunu anımsatan Karaşahin, maksimum hızın yüzde 25 arttırımlı olacağını, dolayısıyla hatta en fazla saatte 275 kilometre hıza çıkılabileceğini söyledi.

Trenin İtalyan Makinisti Giuseppe Parisi ise ''Türkiye koşullarında bu rekorun kırılmasının çok önemli ve tarihsel bir olay olduğunu'' ifade etti.

Kaynak: AA