Hizbullah, Winograd Raporu'ndan Memnun

Hizbullah, Winograd Raporu'ndan Memnun

Hizbullah, İsrail'de Lübnan Savaşı'nın Sonuçlarını Değerlendirmek Üzere Kurulan Komisyonun Hazırladığı Raporun, İsrail'in Bu Savaşta Büyük Zarar Gördüğünü ve Hizbullah'a Karşı Yenilgiye Uğradığını Doğruladığını Açıkladı.

Hizbullah, Winograd Raporu'ndan Memnun

Hizbullah, İsrail'de Lübnan Savaşı'nın sonuçlarını değerlendirmek üzere kurulan komisyonun hazırladığı raporun, İsrail'in bu savaşta büyük zarar gördüğünü ve Hizbullah'a karşı yenilgiye uğradığını doğruladığını açıkladı.

İsrail Hükümeti tarafından 2006 yılında İsrail ile Hizbullah arasındaki savaşı değerlendirmek üzere oluşturulan komisyonun raporu, Hizbullah tarafından memnuniyetle karşılandı. Winograd Raporu'nun, İsrail'in Hizbullah'a karşı yenilgisini doğruladığını ifade eden Hizbullah Sözcüsü Hüseyin Rahal, "Rapor, Hizbullah'ın başından beri söylediklerini doğrulamaktadır. İsrail amaçlarına ulaşamamış ve başarısız olmuştur. İsrail Ordusu bu savaşta zarar görmüştür ve Hizbullah'a karşı askeri bir yenilgi almıştır. Tüm

bunlar raporda da yer alıyor. Lübnan'ın tüm kayıplara rağmen zafer elde ettiği ve İsrail'in yenilgiye uğradığı bir kez daha ortaya çıkmıştır" dedi.

Akşam saatlerinde komisyon başkanı Eliyahu Winograd tarafından açıklanan raporda, büyük ve ciddi bir hata olarak tanımlanan savaşta üst düzey askeri ve siyasi kişilerin de ağır hatalar yaptığı vurgulanmıştı.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA