Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah'tan Tehdit Ve Uyarı

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah'tan Tehdit Ve Uyarı

Hizbullah Lideri Şeyh Hasan Nasrallah İsrail'in Kuzeyinde Bulunan Hayfa'da Yaşayan Tüm Araplara Şehri Terk Etmeleri Çağrısında Bulundu. Nasrallah, Bölgede Bulunan Arap Kardeşlerinin Kanının Dökülmesini İstemedğini Belirterekl Israil'e Yönelik Saldırılara İvme Vermek İstedikleri Tehdidinde Bulundu.

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah'tan Tehdit Ve Uyarı


Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah İsrail`in Kuzeyinde bulunan Hayfa`da yaşayan tüm Araplara şehri terk etmeleri çağrısında bulundu. Nasrallah, bölgede bulunan Arap kardeşlerinin kanının dökülmesini istemedğini belirterekl Israil`e yönelik saldırılara ivme vermek istedikleri tehdidinde bulundu.

El- Manar ve diğer Lübnan televizyonları aracılığıyla yaptığı açıklamada Nasrallah ABD ve Fransa tarafından BM`ye sunulan Ortadoğu`da ateşkes tasarısına da değinerek, “Bu durumu en hafif hali ile `adaletsiz ev haksız` olarak nitelendirebiliriz. Sunulan Ateşkes tasarısı İsrail`e istediğinden ve aradığından çok daha fazlasını veriyor¨ dedi.

Nasrallah, ateşkesin sağlanması ve İsrail askerlerinin çekilmesi halinde, Hizbullah`ın Lübnan hükümetinin ülkenin güneyine 15,000 asker gönderme planlarının da yüzde yüz arkasında olduklarını belirtti. Nasrallah, Hizbullah`daki bu ani fikir değişikliğini söyle açıkladı: “Geçmişte ülkenin güneyine asker konuşlandırılmasına karşıydık, çünkü ordu için endişeleniyorduk. Artık buna karşı değiliz, ancak konuyla ilgili korkularımızı da gizlemiyoruz.¨

Lübnan hükümetini kendi barış planına sadık kalmaya ve Amerika`nın baskısına yenik düşmemeye teşvik eden Nasrallah, gerillaların güçlerinden hiçbir şey kaybetmediğine ve İsrail`e roket fırlatabilme imkanına hala sahip olduklarına dikkat çekti.

Geçtiğimiz Perşembe yine El Manar ve diğer Lübnan televizyonları tarafından yayınlanan Nasrallah`a ait bant kaydında Hizbullah lideri, ¨Şehirlerimize, köylerimize, sivillerimize ve altyapımıza yönelik saldırılarınızı durdurmaya karar verdiğinizde, biz de İsrail kentlerine ya da yerleşim birimlerine roket atmayız¨ diyerek ateşkes çağrısında bulunmuştu. Nasrallah, İsrail`in Beyrut`a saldırması halinde Tel Aviv`e roket saldırısında bulunacakları tehdidinde bulunmuştu. Bu tehdidin ardından Beyrut çok sayıda İsrail füzesinin hedefi oldu.

Kaynak: DHA