"Hititlerden Günümüze Çorum Mutfağı Yemek Yarışması"
Haberler » Yerel » Haber

"Hititlerden Günümüze Çorum Mutfağı Yemek Yarışması"

"Hititlerden Günümüze Çorum Mutfağı Yemek Yarışması"nda 6 kategoride 252 yemek yarıştı.

Çorum'da Hititlerden günümüze gelen, ancak unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerin yaşatılması amacıyla düzenlenen

"Hititlerden Günümüze Çorum Mutfağı Yemek Yarışması"nda 6 kategoride 252 yemek yarıştı.

Çorum Valiliği'nce "Lezzetin durağı Çorum sloganıyla" Turizm Otelcilik Meslek Lisesi'nde yöresel yemek yarışması düzenlendi.

Yarışmaya katılanlar et yemekleri, sebze yemekleri, hamur işleri, tatlılar, çorbalar ve deneysel Hitit yemekleri olmak üzere 6 kategoride yarıştı.

Ayrıca Velipaşa Kadın Kültür ve Sanat Merkezi'nde de Çorum tatlılarının yer aldığı "şekerleme" yarışması düzenlendi.

Yarışma sonrası Anitta Otel'de dereceye girenler için ödül töreni yapıldı.

Her kategorinin birincisine Cumhuriyet altını, ikinciye yarım, üçüncüye ise çeyrek altın, jüri özel ödülüne layık görülenlere de çeyrek altın verildi.

Törene katılan Yazar Ahmet Örs, yemekleri derecelendirirken çok zorlandığını, çok sayıda yarışmacının katıldığı yarışmada bütün yemeklerin birbirinden lezzetli olduğunu söyledi.

Çorum mutfağının yeterince bilinmediğini belirten Örs, "Çorum mutfağı tanınmıyor, çünkü evlerde bu mutfak yaşatılmıyor. Biz basın olarak yarışma sonrası mutfağı tanıtmak için yazılar yazacağız. Çorum mutfağını tatmak isteyenler buraya geldiklerinde bu yemekleri yiyebilecekleri yerler bulamayabilirler. Bu konuda ev kadınlarımızı cesaretlendirmeliyiz. Çorum mutfağının tanıtıldığı lokantalar açılmalı" dedi.

Jüride yer alan Yazar Buket Uzuner de Çorum'a ilk kez geldiğini, Çorum'u da yemeklerini de çok beğendiğini söyledi.

Ödül töreninin ardından "Hitit Yolu" projesi çerçevesinde Devlet Tiyatro Salonu'nda ünlü gitaristler tarafından gitar dinletisi gerçekleştirildi.

- ÇORUM