Hititler Haberleri

Hititler haber, Hititler son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hititler - 10.07.2019
Karkamış Antik Kenti 'arkeopark' olarak açılıyor
Suriye sınır hattında bulunan Anadolu ve Mezopotamya bölgesinde yüzyıllarca hüküm süren Hititlerin bölgedeki en önemli yönetim merkezi olan Karkamış Antik Kenti, 'arkeopark' olarak cumartesi günü ziyarete açılıyor.
Hititler - 10.07.2019
Gaziantep'te sınırın sıfır noktasında arkeopark çalışmaları
Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolo Marchetti de Türkiye-İtalya ortaklığında yürütülen Karkamış kazılarının 8. dönemini bitirmek üzere olduklarını, bu yılki kazılarda Hitit İmparatorluğu, Geç Hititler ve Roma döneminden kalıntılar tespit ettiklerini söyledi.
Hititler - 03.07.2019
Dinamitle zarar gören 700 yıllık Hitit kaya anıtını kurtarma çalışmaları başladı
"TAŞIN NEREDEYSE DÖRT YÖNÜ YAZILI" Kaya anıtının imparatorluk dönemi değerlendirildiğinde milattan önce 1300'lü tarihlerde yapılmış olabileceğini anlatan Baştürk, şöyle devam etti: "Taşın neredeyse dört yönü yazılı. En uzun yazıtın olduğu alan kuzeyde. Diğer tarafları tahrip olduğu için net görülmüyor. Kırıklar ve dağılmış alanlar var. Üzeri dikenlerle de kaplı olduğu için hiyeroglif yazıların tamamının şablonları görülmüyor. Temizlendiği zaman daha net ortaya çıkacak ancak en uzun bölüm korunmuş durumda." Baştürk, kaya ve etrafında yapılacak çalışma sonunda bir dini ritüelin ya da av yapan hanedan üyelerinin hikayesinin ortaya çıkabileceğine dikkati çekerek şunları söyledi: "Bazı kaynaklarda, bu kayanın burada bulunmasıyla ilgili Hititlerin kuzey-güney yönünde gidiş gelişlerinde bir yol güzergahı olduğunu belirleyen bir sınır taşı mı diye düşünülmüş.
Hititler - 26.06.2019
5 bin yıllık Tuz Mağarası "Yeraltı Tuz Şehri" olacak
Çankırı'da, Hititler döneminden bu yana tuz elde edilen mağara, "Yeraltı Tuz Şehri" olacak.
Hititler - 24.06.2019
Hattuşa'daki 350 yıllık konağa turist ilgisi
Çorum'un Boğazkale ilçesinde kaymakamlık tarafından restore ettirildikten sonra halk eğitim merkezi bünyesinde hizmet vermeye başlayan 350 yıllık Dulkadiroğulları Konağı'na, Hititlerin başkenti Hattuşa'yı gezmeye gelen turistler ilgi gösteriyor.
Hititler - 23.06.2019
47 yaşında dördüncü üniversiteden mezun oldu
İlk olarak Kırıkkale Üniversitesinde hemşirelik bölümünü bitirdiğini, ardından Anadolu Üniversitesinde kamu yönetimi ve yurt dışındaki bir üniversitenin hukuk fakültesini tamamladığını anlatan Özçelik, "Bugün de arkeoloji mezunu oldum. Hititlerin başkenti Hattuşa'da mezun olmaktan gurur duyuyorum.
Hititler - 23.06.2019
Dünyanın en eski şehirleri arasındaki Gaziantep, ziyaretçilerini bekliyor
Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve kuruluşu Milattan Önce 3650 yılı olarak bilinen Gaziantep, dünyanın en eski ve en kadim 10 şehri arasında yer alıyor. Yurt dışı yayınlarında da dünyanın yaşayan en eski şehirleri arasında gösterilen ve çeşitli uygarlıkların izlerini antik kentlerinde taşıyan Gaziantep, yemek kültürü ile de UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına dahil olarak dikkatleri üzerinde topladı.  Arkeolojik çalışmalarda ?Dünya'nın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Dülük Antik Kenti, turizmde hedefleri büyüten Gaziantep kent merkezine sadece 10 kilometre uzakta. Tarih boyunca Hititler, Medler, Asurlular ve Persler gibi büyük devletlere ev sahipliği yapmış olan antik kentte dünyada bilinen, yeraltına inşa edilen Mitras tapınaklarının en büyüğü yer alıyor.
Hititler - 23.06.2019
DHA YURT BÜLTENİ-5
Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve kuruluşu Milattan Önce 3650 yılı olarak bilinen Gaziantep, dünyanın en eski ve en kadim 10 şehri arasında yer alıyor. Yurt dışı yayınlarında da dünyanın yaşayan en eski şehirleri arasında gösterilen ve çeşitli uygarlıkların izlerini antik kentlerinde taşıyan Gaziantep, yemek kültürü ile de UNESCO Yaratıcı Şehirler ağına dahil olarak dikkatleri üzerinde topladı. Arkeolojik çalışmalarda 'Dünya'nın en eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Dülük Antik Kenti, turizmde hedefleri büyüten Gaziantep kent merkezine sadece 10 kilometre uzakta. Tarih boyunca Hititler, Medler, Asurlular ve Persler gibi büyük devletlere ev sahipliği yapmış olan antik kentte dünyada bilinen, yeraltına inşa edilen Mitras tapınaklarının en büyüğü yer alıyor.
Hititler - 22.06.2019
Hititlerin başkentinde "Hattuşa Barış Günleri" etkinliği
Anadolu'nun ilk medeniyetlerinden Hatti ve Hititlerin kültürel mirasına ev sahipliği yapan Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa antik kentinin sahip olduğu kültürel mirasın korunması ve tanıtılması amacıyla "Hattuşa Barış Günleri" etkinliği düzenlendi.
Hititler - 20.06.2019
Kayseri'nin ilk tarihi konulu konferans
Konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.Daha sonra Bölge Müdürümüz Adnan Diltemiz açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında; "Bir kronoloji dâhilinde Kayseri'nin tarihini ve sonraki süreci İnşallah işleyeceğiz bu toplantının göreceğimiz konuların kültürel anlamda hepimize fayda sağlayacağını ben ümit ediyorum, en azından kendim çok ilgi duyuyorum Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu hocam var belki birçok arkadaşınız duymuştur Kayseri'de 25-30 yıldır tarih ile ilgili kazılar yapılıyor. Kültepe dediğimiz yer yaklaşık Kayseri'ye 15 km mesafede yer belki birçok arkadaşımız gitmemiştir, ama Kayseri'nin tarihinin ilk yerleşimi M.Ö 1500-2000'li yıllarda Hititler döneminde orada ticaretle başladığını ve bunların yazılı belge anlamında da ilk belge olduğunu ben biliyorum.
Hititler - 19.06.2019
"Taşın Perileri" heykel sergisi sanatseverlerle buluştu
Şerefiye Sarnıcı'nın sanat ve tarihin bir arada buluştuğu özel bir mekan olduğu yorumunda da bulunan Şen, şu değerlendirmelerde bulundu: "Ne yazık ki bizim şu an çağdaş heykel alanında istediğimiz olağanüstü bir çıkış yok. Bu topraklardan çok fazla eser çıkarmaya müsait bir coğrafyada yaşıyoruz. Göbeklitepe bizim coğrafyamız. Asurluların, Hititlerin, muhteşem Selçuklu'nun varisleri biziz ve menzil, mezar taşlarına kadar 3 boyutlu işlerin şaheserini yapan Osmanlı'nın varisi biziz ama ne yazık ki şu an dünyada merakla beklenen çağdaş heykelleri üretemiyoruz.
Hititler - 19.06.2019
Hititlerin başkentinde "Arkeoloji Filmleri Festivali" hazırlığı
Çorum'da, Hitit Medeniyeti'nin tanıtılması ve turizmin geliştirilmesi amacıyla Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) desteğiyle her yıl "Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali" düzenlenecek.
Hititler - 18.06.2019
Berlin ile İstanbul arasındaki kardeş şehir anlaşmasının 30. yılı
İstanbul ve Berlin'deki Bergama Müzesi arasında geçen bir polisiye roman üzerinde de çalıştığını açıklayan Ahmet Ümit, Bergama Müzesi'ndeki Zeus Sunağı'nın sanatsal bir dünya harikası olduğunu Türkiye'nin de olağanüstü güzel bir tarihe sahip olduğunu vurgulayarak, "Bulunduğumuz topraklar Hititler, Antik Yunan, Roma, Selçuklu ve Osmanlı tarihi mirasına sahip.
Hititler - 10.06.2019
Dünya güzel koku günü Isparta'da kutlanıyor
ANADOLU'NUN KOKULARINI TÜM DÜNYA TANIYACAK Koku Kültürü Derneği, Anadolu topraklarına kadim medeniyetlerden miras kalan kokuların bilinirliğini artırıyor. Dernek, Urartular, Asurlar, Babiller, Hititler, Antik Yunan, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi kadim medeniyetler ile Asya ve tüm İslam coğrafyasından izler barındıran Türk koku kültürünü yurt dışında tanıtmak için çalışmalar yürütüyor.
Hititler - 30.05.2019
Tatarlı Höyük'te 12. dönem kazıları başladı
Girginer, kazı çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: "Hititler döneminde çok büyük bir şehirle karşılaşıldı.
Hititler - 30.05.2019
Tarihi Afyonkarahisar evleri restore ediliyor
Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Tanır, Afyonkarahisar Kalesi, Sultan Divani Mevlevihanesi ve çivi kullanılmadan kırk direk üzerine yapılan Ulu Cami'yi de içine alan bölgede inceleme yaparak yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan evlerin turizme kazandırılacağını, kültürel mirasın yaşatılacağını kaydeden Tanır, "Afyonkarahisar'ın tarihi Hititlere kadar uzanıyor.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hititler Haberleri | Hititler Haber - Haberler - Sayfa 9 - Hititler haberleri, son dakika hititler haber ve gelişmeleri burada. Hatti-Hitit medeniyetinin günümüze kültürel etkileri araştırılacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.10.2021 14:54:29. #1.14#

title