Hititler Haberleri

Hititler haber, Hititler son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hititler - 13.12.2019
Dünya Kültür Mirası Hattuşa "lavanta" kokacak
Anadolu'nun ilk medeniyetlerinden Hatti ve Hititlerin kültürel mirasına ev sahipliği yapan Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa Antik Kenti'nin etrafında lavanta bahçeleri oluşturuluyor.
Hititler - 11.12.2019
Toroslar'ın "esrarengiz" tarihi yapıları merak uyandırıyor
Taşkent ve Hadim'in, hanay yapılarının en yoğun görüldüğü bölgeler olduğuna dikkati çeken Bahar, şöyle konuştu: "Hanay yüksek yapılar için kullanılan bir isim. İngilizce bal anlamına gelen 'honey' gelmesinden türemiş de olabilir. Bölgede 30'a yakın hanay var. Yerden 5-6 metre yüksekliğinde, üzerinde de balkon bulunuyor. Yapıda kullanılan ardıç, suya dayanıklı, uzun ömürlü olduğu için tercih edilmiş. Taş ve ağaçla yapılan bu yapıların, üzerinde teras inşa edilmiş. Yapıların en önemli özelliği ayılardan balı korumak için inşa edilmiş olmasıdır. İnsanlar için barınak olarak da kullanılabiliyor. Çevresindeki çanak çömlek kalıntılarına göre bu yapıların Roma döneminde de aktif olduğu anlaşılıyor." Tarihi yapıdaki merdivenin sırrı Bahar, hanayların tarihi özelliğine işaret ederek şunları kaydetti: "Hanaya eğreti merdiven kurulur, yani sağlam olmaz. Çünkü hırsız veya ayının terasa çıkmasını güçleştirmek için, 'zor olsun' diye zayıf bir merdiven tasarlanmıştır. Penceresi de ancak bir insanın girebileceği büyüklüktedir. Yapıların tarihi yaklaşık 500 yıla kadar uzanıyor. Bazılarının temeli daha eski olduğu için bölgedeki hanay geleneğinin 2 bin yıla dayandığını görüyoruz. Roma döneminden itibaren günümüze kadar gelmiş. Yöredeki insanlar bu yapıların ne olduğunu ve hikayesini biliyor. Hatta kullanan da var ama bu yapıları ilk kez görenler, 'tarihi gözetleme kulesi' olduğunu düşünüyor. 'Korunaklı kulübe' olduğu yönünde tahminde bulunanlar da var. Yorumlar çok." "Turizm bakımından potansiyeli var" Bahar, Anadolu'da Hititler'den itibaren bal üretiminin yapıldığına dair kaynaklarda bilgilerin yer aldığını aktardı.
Hititler - 05.12.2019
Asırlık Hattuşa kazılarına Çin'den "Olağanüstü Bilimsel Sonuçlar Ödülü"
Kazı başkanı Prof. Dr. Andreas Schachner'in, ödülü, 13-18 Aralık'ta Çin'in Şangay kentinde düzenlenecek törende alacağı kaydedilen açıklamada, "UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Hititler'in Başkenti Hattuşa kazıları ile bilim dünyasına her yıl yeni bilgiler sunan Boğazköy Kazı Başkanı Andreas Schachner ve kazı ekibini başarılı çalışmalarından dolayı kutlarız.
Hititler - 29.11.2019
Çorum'daki kazıda, 3 bin 500 yıllık kafatası bulundu
Şapinuva ve Hattuşa'nın Hititlere ait bugüne kadar açığa çıkarılan iki şehir olduğunu belirten Prof.
Hititler - 29.11.2019
DHA YURT BÜLTENİ-13
Şapinuva ve Hattuşa'nın Hititlere ait bugüne kadar açığa çıkarılan iki şehir olduğunu belirten Prof.
Hititler - 29.11.2019
Şapinuva Antik Kenti'nde 3500 yıllık insan kafatası ve uyluk kemiği bulundu
Şapinuva ve Hattuşa'nın Hititlere ait bugüne kadar açığa çıkarılan 2 şehir olduğuna işaret eden Süel, şunları kaydetti: "Diğer Hitit çağına ait merkezlerin dışında bu 2 şehir büyük önem kazanmaktadır.
Hititler - 29.11.2019
Karadeniz'in Hafızası: Müzeler
Müzede Hititlerden Frigyalılara, Selçuklu'dan Osmanlı'ya kadar birçok medeniyetten eserler yer alıyor.
Hititler - 29.11.2019
Göktepe'nin Medusa figürlü kaya mezarları ziyaretçilerini bekliyor
Bölgenin, çevredeki tarihi kalıntılar ve kayıtlardan Hititler, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlıdan bu yana aralıksız bir yerleşim olduğunun bilindiğini ifade eden Doğan, "Torosların ortasında kurulu beldemizin tarihi binlerce yıl öncesine dayanıyor.
Hititler - 26.11.2019
Kültepe Kazı Başkanı: Kazılarımız binlerce yıl devam edecek gibi görünüyor
Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe, Kayseri merkeze 24 kilometre uzaklıkta. Hititlerin Anadolu'da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve onu saran Karum'dan oluşan Kültepe Ören Yeri'nde yönetim binalarının, dini yapıların, ev, dükkan ve atölyelerin kalıntıları yer alıyor.
Hititler - 26.11.2019
DHA YURT BÜLTENİ-23
Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe, Kayseri merkeze 24 kilometre uzaklıkta. Hititlerin Anadolu'da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve onu saran Karum'dan oluşan Kültepe Ören Yeri'nde yönetim binalarının, dini yapıların, ev, dükkan ve atölyelerin kalıntıları yer alıyor.
Hititler - 20.11.2019
Şef Ömür Akkor Malezya'da Anadolu'dan yemek hikayelerini anlattı
Konuşmaların ardından sahneye çıkan Akkor, Anadolu'daki Hititlerin yemek ve mutfak konusunda çok zengin olduğunu belirterek, "Hitit tabletlerini incelediğimizde 100'ün üzerinde hamur işi yemeğinin kayıtlı olduğunu görüyoruz.
Hititler - 07.11.2019
Arkeolog, 20 yıldır kazı yaptığı alanın yanına defnedildi
Ankara'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede dün kalp yetmezliğinden vefat eden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi, Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu için öğlen vakti Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılındı. Çınaroğlu'nun cenazesi vasiyeti üzerine defnedilmek üzere Çorum'un Alaca ilçesinde, 20 yıldır yürüttüğü dünyanın çalışan en eski barajı olan ve Hititler tarafından yaklaşık 4 bin yıl önce inşa edildiği tahmin edilen 'Hitit Barajı'nın yer aldığı Alacahöyük kazı alanının yanındaki mezarlığa getirildi.
Hititler - 06.11.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 19
Ankara'da kaldırıldığı hastanede kalp yetmezliğinden dün vefat eden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi, Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu için öğle vakti Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılındı. Çınaroğlu'nun cenazesi vasiyeti üzerine defnedilmek üzere Çorum'un Alaca ilçesinde, 20 yıldır yürüttüğü dünyanın çalışan en eski barajı olan ve Hititler tarafından yaklaşık 4 bin yıl önce inşa edildiği tahmin edilen 'Hitit Barajı'nın yer aldığı Alacahöyük kazı alanının yanındaki mezarlığa getirildi.
Hititler - 06.11.2019
Arkeolog Çınaroğlu son yolculuğuna uğurlandı
Binlerce tarihi eseri gün yüzüne çıkarılmasını sağladı Hititlerin dini başkenti olarak bilinen ve ilk kez 1907 yılında Osmanlı arkeoloğu Makridi Bey tarafından kazı çalışması yapılan Alacahöyük'te 1935'te Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ve verdiği bir miktar parayla yeniden başlatılan kazılar senelerdir devam ediyor.
Hititler - 06.11.2019
Milli Savunma Bakanlığından 10 Kasım videosu
Videoda, Anıtkabir'e gelen ziyaretçilerin kullandığı ve resmi törenlerin başlangıç noktası olan Aslanlı Yol'un görüntülerine yer verilerek, şu bilgiler paylaşıldı: "262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol'un başında Atatürk'ün ardından Türk ulusunun yaşadığı derin acıyı simgeleyen 3 kadın ve 3 erkek heykeli yer almaktadır. Yolun iki yanında Atatürk'ün Türk ve Anadolu tarihine verdiği öneme atıfla, Anadolu'da büyük bir devlet kurmuş olan Hititlerin aslan üslubuna uygun olarak oturmuş halde 24 aslan heykeli bulunmaktadır.
Hititler - 03.11.2019
38 ülkeden satranç sporcuları Hattuşa'yı gezdi
Avusturalya'dan Hindistan'a, Güney Afrika'dan Rusya'ya, Kanada'dan Kolombiya'ya kadar 6 kıta 38 ülkeden gelen temsilciler, olimpiyatlara verilen iki günlük arada Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden Hititlerin başkenti Hattuşa'yı tanıma fırsatı buldu.
Hititler - 22.10.2019
Paraguay Büyükelçisi Peralta, Hattuşa'yı gezdi
Paraguay'ın Ankara Büyükelçisi Ceferino Adrian Valdez Peralta, Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden Hititler'in başkenti Hattuşa ve Alacahöyük antik kentleriyle müzelerini ziyaret etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hititler Haberleri | Hititler Haber - Haberler - Sayfa 6 - Hititler haberleri, son dakika hititler haber ve gelişmeleri burada. Türkiye'nin en büyük 3'üncü gök taşı, Çorum Müzesi'nde sergileniyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 21.10.2021 12:47:47. #1.15#

title