"Hititler Üniversitelerde"

27.04.2011 18:04 | Son Güncelleme: 27.04.2011 18:04

Hititlerin ve tarihi devletin başkentine ev sahipliği yapan Çorum'un tanıtımı için başkentteki üniversitelerde, "Hititler Üniversitelerde" adlı etkinlik başlatıldı.

Anadolu'nun en eski uygarlıklarından biri olan Hititlerin ve tarihi devletin başkentine ev sahipliği yapan Çorum'un tanıtımı için başkentteki üniversitelerde, "Hititler Üniversitelerde" adlı etkinlik başlatıldı. Çorum Valiliği'nden yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve Çorum Vakfı tarafından Çorum'un kültür ve turizm potansiyelinin tanıtılması amacıyla başkentteki üniversitelerde "Hititler Üniversitelerde" adlı etkinlik düzenlendi.

İlk etkinliğin açılışı Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Çorum Valisi Nurullah Çakır, AK Parti Çorum Milletvekili Adayı Salim Uslu, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül ve eski Çorum valileri Mustafa Yıldırım, Atıl Uzelgün ile Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zafer Ediş tarafından yapıldı. Açılışta konuşan Vali Çakır, etkinliğin Çorum'un turizm alanında istenilen seviyeye ulaşabilmesi için bir fırsat olduğunu, yapılacak çeşitli etkinliklerle şehrin turist potansiyelini arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Tanıtımlarda 2012 yılının sonuna kadar Ankara'da bulunan üniversiteler başta olmak üzere diğer kentlerde de 100 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Çakır, "Bugün gelinen noktaya Anadolu uygarlıklarının kendi birikimlerini bir sonraki uygarlığa devretmesi sayesinde gelinmiştir. Bugünkü güçlü duruşumuzun temelinde eski uygarlıklardan aldığımız güç yatmaktadır. Hitit Uygarlığına baktığımızda çağdaşlarına göre her alanda çok ileri bir noktada olduğunu görmekteyiz. Hititler, sadece yemek ve müzik kültürü ile değil, barışı simgeleyen Kadeş Antlaşmasıyla, özellikle de hukuk alanında kadın hakları konusundaki çalışmalarıyla örnek alınması gereken bir medeniyettir" diye konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül ise asırlar boyunca geniş bir coğrafyaya hükmeden Hititlerin sadece siyasi bakımdan değil kültürel ve sosyal alanlarda da diğer devletlere karşı büyük bir gelişmişlik gösterdiğini belirtti. Hititler'in ürettikleri değerlerin bugün Anadolu'ya ve dünyaya ışık tuttuğunu ifade eden Gül, "Çorum işte böyle bir medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu tarihsel zenginliğin daha geniş kitlelere tanıtımı geçmişte ihmal edilmişse de günümüzde bu alandaki çalışmalar önemli ölçüde hız kazanmıştır" dedi. Açılış töreni ve konuşmaların ardından Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aygül Süel ile Prof. Dr. Tayfun Yıldırım, öğrencilere "Arkeolojik Belgelerle Hititler de Dans ve Müzik" konulu bir konferans verdi. Bilkent Üniversitesinde yarın sona erecek etkinlikler kapsamında, Hitit karikatürlerinin yer aldığı sergi açılacak ve kazılarda ele geçirilen Hatti mezarları ile Hitit mutfağının da tanıtımı yapılacak.

- ÇORUM

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Hititler Üniversitelerde" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.10.2020 22:59:16. #1.15#
title