Hitit Üniversitesi'ne 6 Yeni Bölüm Daha Açıldı

Hitit Üniversitesi'ne 6 Yeni Bölüm Daha Açıldı

Hitit Üniversitesi Fen-edebiyat Fakültesi'ne Fizik, Matematik, Tarih, Arkeoloji, Kimya ve Batı Dilleri Bölümleri Kurulması Kararlaştırıldı.

Hitit Üniversitesi'ne 6 Yeni Bölüm Daha Açıldı
02.02.2007 21:42 | Son Güncelleme: 02.02.2007 21:42

Hitit Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'ne fizik, matematik, tarih, arkeoloji, kimya ve batı dilleri bölümleri kurulması kararlaştırıldı.

Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Satılmış Basan, 2003 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi kurulduğunda biyoloji, Türk dili ve edebiyatı Bölümü açıldığını söyleyerek, toplam 70 öğrenciyle eğitime başlandığını bildirdi. Satılmış, şu anda fakültede 262 öğrencinin öğretim gördüğünü fakültenin kurucu dekanı Prof. Dr. Suat Kıyak'ın 3 yıllık görev süresinde önemli hizmetlere imza attığını ifade etti. Fen-Edebiyat Fakültesi'nde Kırıkkale, Samsun ve Amasya'dan gelen öğretim üyeleriyle öğretim yapıldığını vurgulayan Satılmış Basan, son 3 yıldır sadece biyoloji bölümünde bulunan kadrolu bir öğretim görevlisiyle 260 öğrenciye hizmet verildiğini kaydetti.

Hitit Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Kadri Yamaç'ın verdiği destekle öğretim üyesi eksikliğini gidermek için kadro ilanı verildiğini aktaran Basan, "Fakülteye yeni bölümler açılması ihtiyacı vardı. Dekanlık görevini devraldıktan sonra 2 bölümü olan Fen-Edebiyat'a 27 Aralık 2006 tarihinde fizik, matematik ve tarih bölümleri kurulması kararlaştırıldı" dedi.

YÖK'ten gelen resmi yazıyla arkeoloji, kimya ve batı dilleri bölümlerinin de açılmasına onay verildiğini belirten Prof. Dr. Satılmış Basan, "Arkeoloji ve kimya bölümleri bizim için çok önemliydi. Yabancı dil derslerini verecek öğretim elemanlarına ihtiyacımız var. Biyoloji bölümüne 5 yardımcı doçent, Türk dili ve edebiyatı bölümüne 4 yardımcı doçent, fizik bölümüne 2 yardımcı doçent kadrosu ilan edildi. Ayrıca kimya bölümüne 4 yardımcı doçent alacağız. Böylece alınacak öğretim üyesi sayısı 14 olacak. Bugüne kadar hizmet eden Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Ali Salur'a da kadro verilecek. Matematik ve tarih bölümlerine müracaat olmadı. Kimya, fizik ve arkeoloji bölümleri için çalışmalarımız sürüyor. Fizik bölümüne 1 öğretim üyesi sağlarsak öğrenci alacağız. Kimya bölümüne 3 öğretim üyesi geliyor. Kimya ve fizik bölümleri gelecek öğretim yılına hazırlanıyor. Arkeoloji bölümü benim için çok önemli. Kazı çalışmalarına katılan arkeologlar arkeoloji bölümünün de açılmasına çok sevindi. İlk hedefimiz fizik ve kimya bölümlerine öğrenci almak. Gelecek yıl 4 ayrı bölümün öğrencisi olacak. Fen-Edebiyat'ın dekan vekiliyim. Görev süremiz içinde elimizden geldiği kadar fakülteyi geliştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

(ES-BÖ-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA

title