Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu Kayseri Şubesi'nin Açılış Törenine Katıldı

Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu Kayseri Şubesi'nin Açılış Törenine Katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu (Kgf) Kayseri Şubesi'nin Açılış Törenine Katıldı. Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'in Sözlerine Yanıt Veren Hisarcıklıoğlu, "Karamsarlık Yaymak Gibi Bir Niyetimiz Yok Ancak Konumumuz Gereği Bardağın Her İki Tarafını da Görmemiz Gerekiyor" Dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu Kayseri Şubesi'nin Açılış Törenine Katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu (KGF) Kayseri Şubesi'nin açılış törenine katıldı. Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'in sözlerine yanıt veren Hisarcıklıoğlu, "Karamsarlık yaymak gibi bir niyetimiz yok ancak konumumuz gereği bardağın her iki tarafını da görmemiz gerekiyor" dedi.

Kredi Garanti Fonu (KGF) Kayseri Şubesi'nin açılış törenine katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, "Bugün global dünya düzeninde şirketlerin yaşadığı en önemli sorun, büyüme sıkıntısıdır. Örneğin Türkiye'de kurulan bir şirket, beş yıl sonra da aynı seviyede kalıyor. Polonya'ya baktığımız zaman bugün kurulan bir şirketin beş sene sonra iki katı büyüdüğünü görüyoruz. Bizim şirketlerimizin büyümesi ve gelişmesi için en önemli sorun finansman kaynağı sorunudur. Ayrıca genç girişimcilerin projeleri, sermaye yoksa atıl durumda kalıyor. Her yıl 700 bin genç istihdam piyasasına giriyor. Bu durumda her yıl 100 bin girişimci çıkması lazım ki, gençler de iş sahibi olsun. Kredi Garanti Fonu, 'Girişimcilerin bankadan alabileceği ipoteği veya kefili yoksa biz onlara kefil oluyoruz' diyor. Önümüzdeki dönem Türkiye'nin hızla büyümesi gerekir, hızla büyüyerek dünyadaki ekonomik yarıştan kopmamamız gerekir" dedi.

Konuşmaların ardından Kredi Garanti Fonu'nun açılış yapıldı.

Açılış sonrası gazeteciler tarafından Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'in TOBB ve TÜSİAD'ı kastederek sarf ettiği, "Ülkeye karamsarlık yaymak, kendi ayağına kurşun sıkmak gibidir" sözlerinin hatırlatılması üzerine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bizim karamsarlık yaymak gibi bir niyetimiz olamaz. İşadamının geleceğe umutla bakması lazım. Doğru olan ve iyi olan şeyleri mutlaka söylememiz gerekir. Karşımızdakinin motivasyonu açısından bu önemli. Bunun yanında yanlışlıkları ve eksiklikleri de söylüyor olmamız gerekir diye düşünüyorum. Konumumuz gereği bardağın her iki tarafını da görmemiz gerekir" ifadelerini kaydetti.

(İA-SE-GS-Y)