Hisarcıklıoğlu: "Kadınlar için iş dünyasında pozitif ayrımcılık ortamı oluşturmalıyız"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 1 milyon 300 bin üyelerinin yanında 1 milyon 300 bin de kadın girişimci görmek istediklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 1 milyon 300 bin üyelerinin yanında 1 milyon 300 bin de kadın girişimci görmek istediklerini söyledi. Kadın girişimcilere seslenen Hisarcıklıoğlu, "Bizler kadınlarımızın sorunlarına duyarsız kalmıyoruz.Ancak gelecek sizlerin elinde. 2009 Ocak ve Şubat aylarında düzenlenecek Oda borsa seçimlerinde meclislerde, yönetimlerde aktif rol almanızı istiyorum" dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantıdaki kadınlara gül dağıtarak, tek tek kutlayan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 büyük ekonomisi arasına girebilmesi için girişimci sayısını arttırmak zorunda olduğunu söyledi. TOBB olarak bu hedefe ulaşmak için 1 milyon 300 bin üyeyle var güçleriyle çalıştıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "TOBB olarak 1 milyon 300 bin üyemizin yanında 1 milyon 300 bin de kadın girişimci görmek istiyoruz. Nasıl aktif siyasete kadınların katılımının arttırılması için pozitif ayrımcılık söz konusu ise, iş dünyasında da bir pozitif ayrımcılık ortamı oluşturmalıyız. Kadın girişimcilerimizin sayısını ve etkinliğini arttırmalıyız" dedi.

Türkiye'nin dört bir yanından toplantıya katılan Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine 'Anadolu Ceylanları' diye hitap eden Rifat Hisarcıklıoğlu, kadınların işgücüne katılımlarını engelleyen en önemli faktörlerden biri olan eğitim sorununun çözülmesi gerektiğine işaret etti. Hisarcıklıoğlu, kadına karşı şiddet sorununun hala çözülemediğine dikkat çekerek, kadınların ayrımcılık ve şiddet sorunlarının da onlara ekonomik özgürlük kazandırılarak çözüme kavuşturulabileceğini anlattı.

Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "TOBB olarak bizler kadınlarımızın sorunlarına duyarsız kalmıyoruz.Ancak gelecek sizlerin elinde. 2009 Ocak ve Şubat aylarında düzenlenecek Oda borsa seçimlerinde meclislerde, yönetimlerde aktif rol almanızı istiyorum"

KURUL 1. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE 10 BİN KADINA ULAŞACAK

Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ise, 4,5 ay önce oluşturulan kurulun bugüne kadarki faaliyetlerine değindi. 81 ilde bin 630 üyeli kurulun birinci kuruluş yıldönümünde 10 bin kadına ulaşacağını aktaran Bektaş, "Böylelikle kadın girişimci merkezlerini kuracağız. İmkanı olmayan kadın girişimciler için fuar desteği sağlanması için çalışma başlattık." dedi.

Kaynak: CHA