Hisarcıklıoğlu: Hollanda Türkiye'de En Büyük Yabancı Yatırımcı

Hisarcıklıoğlu: Hollanda Türkiye'de En Büyük Yabancı Yatırımcı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'ye 2006 Yılında Hollanda Kökenli Doğrudan Yabancı Yatırımın 5.2 Milyar Dolara Ulaştığını Belirterek, Bu Rakamla Hollanda'nın Toplam İçinde Ulaştığı Yüzde 30 Payla İlk Sırada Yer Aldığını İfade Etti.

Hisarcıklıoğlu: Hollanda Türkiye'de En Büyük Yabancı Yatırımcı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'ye 2006 yılında Hollanda kökenli doğrudan yabancı yatırımın 5.2 milyar dolara ulaştığını belirterek, bu rakamla Hollanda'nın toplam içinde ulaştığı yüzde 30 payla ilk sırada yer aldığını ifade etti.

Türkiye-Hollanda İşbirliği Toplantısı sonrasında konuşan Hisarcıklıoğlu, Hollanda'nın Türkiye'deki en büyük yabancı yatırımcı konumunda olduğunu belirterek, Türkiye'de 1175 Hollandalı firmanın faaliyet gösterdiğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, turizm alanında Hollanda'nın yıllardır Türkiye'ye en fazla turist gönderen ilk 5 ülke arasında olduğunu kaydederek, son 5 yıldır artan Hollandalı turist sayısının, ilk defa 2006'da yüzde 20 azaldığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

"Bu azalmanın nedeni, Türkiye'den ve Türk turizm sektöründen kaynaklanmamaktadır. Hollanda hükümetinin, daha çok Hollandalının Türkiye'yi ziyaret etmesi yönünde, cesaretlendirici bir politika takip etmesini bekliyoruz."

Hollanda ile ticaret yapmakta en büyük sıkıntının vize sorunu olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

"Türkiye ile Avrupa Birliği arasında, 1996 yılından beri, sanayi mallarının serbest dolaşımı, büyük ölçüde sağlanmıştır. Ancak, iş adamlarımızdan, AB üyesi ülkelere yapacakları ticari amaçlı ziyaretlerde, hem vize istenmekte, hem de bu vize başvurularında, çok sayıda maddi ve bürokratik külfet çıkartılmaktadır." (ANKA)