Hisarcıklıoğlu: "Doğru Sanayi Politikasıyla İthalat ve İhracat Arasındaki Açık Kapatılır"

Hisarcıklıoğlu: "Doğru Sanayi Politikasıyla İthalat ve İhracat Arasındaki Açık Kapatılır"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İthalat ve İhracat Arasındaki Açığın Doğru Sanayi Politikasıyla Kapatılacağını, Girişimcinin Bu Anlamda Yönlendirilmesi Gerektiğini Söyledi.

Hisarcıklıoğlu:

-TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ithalat ve ihracat arasındaki açığın doğru sanayi politikasıyla kapatılacağını, girişimcinin bu anlamda yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin ihracatının yüzde 80'inin ithalata bağlı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Bu durumu yok etmek için ithalatı azaltıcı şekilde Türk sanayiinin yapacağı üretimi desteklemeliyiz. Bunun milli bir politika olması lazım" dedi.

ANKARA (ANKA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ithalat ve ihracat arasındaki açığın doğru sanayi politikasıyla kapatılacağını, girişimcinin bu anlamda yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin ihracatının yüzde 80'inin ithalata bağlı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Bu durumu yok etmek için ithalatı azaltıcı şekilde Türk sanayiinin yapacağı üretimi desteklemeliyiz. Bunun milli bir politika olması lazım" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Yücel Grubu ve Çayırova Boru'nun tanıtım yemeğine katıldı. Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, Yücel Grubu ve Çayırova Boru'nun Türkiye ekonomisinin güven ve gurur duyduğu şirketler arasında yer aldığını, şirketlerin yeni imalatlarıyla ithalatın önünü kesebilecek malzeme ürettiklerini bildirdi.

-"YENİLİKÇİLİĞE ÖNEM VERİLMELİ"

İthalatın önünü kesecek üretime önem verilmesi gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "İnovasyona yani yenilikçiliğe önem verilmelidir. Üretim, alım-satım da ayakta kalmak istiyorsak bugünün dünden farklı olması lazım. Dünkü yaptığınız iş biçimini yarında devam ettireceğim diye düşünüyorsanız yanılırsınız. Bu durumda rekabetçi dünya düzeninde kaybedenler arasında olursunuz. Ne iş yapılıyorsa mutlaka düne göre farklı bir yapısı olmalıdır" diye konuştu.

Bilgisayar ve internet çağının yenilikçiliği zorunlu kıldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, teknoloji çağının bilgiye ulaşılırlığı kolaylaştırdığını, bunun da gelişmeye, yeniliğe ve Ar-Ge'ye kaynak ayırmayı zorunlu kıldığını belirtti.

-"İTHALAT VE İHRACAT ARASINDAKİ FARK KAPATILMALI"

İthalat ve ihracat arasındaki açığın ara malı üretimine önem verilerek kapatılabileceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ithalata karşı olmadığını fakat ihracattaki artışın parasal açıdan Türkiye için büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Türkiye'nin yıllık ithalatının 160 milyar dolar, ihracatının ise 100 milyar dolar olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aradaki açığa karşın ithal mal almazsakta ihracat yapamıyoruz çünkü ihracatımızın yüzde 80'i ithalata dayalı. Bugün ithalat ve ihracat arasında 60 milyar dolar eksi bakiye veriyoruz. Bu 60 milyar doların 20 milyar dolarını turizmle, 5 milyar dolarını nakliye hizmetleriyle, 2 milyar dolarını da görünmeyen kalemlerle kapattığımız zaman açığımız 32 milyar dolar oluyor. Yani Türkiye olarak her yıl 32 milyar dolar para bulmalıyız ki bizim bu düzenimiz devam etsin. Türkiye ne zaman bu 32 milyar doları finanse edecek parayı bulamazsa o zaman kriz oluyor. Bunun içinde ithalatı azaltıcı şekilde Türk sanayinin yapacağı üretimi hep beraber desteklemeliyiz. Bunun milli bir politika olması lazım."

-"DOĞRU SANAYİ POLİTİKASINA İHTİYAÇ VAR"

Kaynak: ANKA