Hisarcıklıoğlu: "Büyümeden Feragat Edilerek Cari Açıkla Mücadele Edilmemeli"

Hisarcıklıoğlu: "Büyümeden Feragat Edilerek Cari Açıkla Mücadele Edilmemeli"

IMF Heyetiyle Ekonomide Yaşanan Gelişmeleri Değerlendirmek Üzere Biraraya Gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Aktif Tedbirlerle Ekonomik Programları Güçlendirecek Adımlara İhtiyaç Var" Diyerek, Cari Açıkla Mücadele Edilirken Büyümeden Feragat Edilmemesi Gerektiğini Söyledi.

Hisarcıklıoğlu:

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, aktif tedbirlerle ekonomik programları güçlendirecek adımlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, Türkiye'deki işsizlik oranının yüksekliği ve Türkiye'nin AB üyesi ülkelere daha hızlı yakınlaşabilmesi nedeniyle büyümeden feragat yoluyla cari açıkla mücadele edilmemesi gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ve beraberindeki heyetle biraraya geldi. Toplantı sonrasında basın açıklaması yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, IMF heyetine reform ve istikrar programının, makroekonomik dengelerin geneline olumlu etkiler sağladığını aktardıklarını belirtti.

Büyümenin 5 yıldır kesintisiz devam ettiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Tarım dışı istihdam ve ihracatın artması olumlu bir gelişme. Bir taraftan programın olumlu tarafını korunurken, bir taraftan da daha aktif tedbirlerle bu programları güçlendirecek adımlara ihtiyaç var" dedi.

Programın olumsuz yanlarına da değindiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, cari açığın ve toplam istihdamdaki artışın yetersiz olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, ekonomide ikili bir yapı oluştuğunun altını çizerek, ekonominin modernleşmesine uyum gösteren ve küresel ekonomide rekabet gücü artan özel sektörün bulunduğunu kaydetti. Ekonomideki gelişmeyi hissetmeyen geniş bir kitle ve çok sayıda KOBİ'nin bulunduğunu IMF heyetine söylediklerinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, burada bir iyileşme sağlanmamasının, programın olumlu yönlerini tehdit edeceği konusunda heyeti uyardıklarını söyledi.

Olumsuz tabloyu düzeltecek üç çözüm alanının bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Birinci olarak ekonomin modernleşmesiyle birlikte farklı becerilere de ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden de öncelikle gençlere yeni beceriler kazandıracak eğitim reformuna ihtiyaç var. İkincisi de istihdamın üzerindeki yüklerin azaltılması. İstihdamı cezalanırdan dünya şampiyonu olan katı mevzuat anlayışı değiştirilmeli. Üçüncüsü de yeni girişimcilerin büyümesini kısıtlayan iş ortamının iyileştirilmeli."

"YENİ BİR YOL HARİTASI ORTAYA KONULMALI"

Halkbankası'nın özelleştirilmesinin tamamının blok satış yerine, yüzde 25 halka arz ile başlangıç yapılması önerisinin hükümetçe benimsenmesinin doğru bir adım olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, finansmana erişimde aracılık maliyetlerinin yüksekliğine değindiklerini dile getirdi. Tüm bunların kapsamlı bir plan içinde yapılmasının önemine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de yeni bir yol haritasının ortaya konulması gerektiğini belirtti. "Yeni Ticaret Kanunu'nun ve Sosyal Güvenlik Reformu'nun ertelenmesi Türkiye ekonomisi için son derece olumsuz" diyen Hisarcıklıoğlu, makroekonomik reformlardan sonra iş ortamını modernleştirecek mikroekonomik programlar paketine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Türkiye'deki işsizlik oranının yüksekliği ve Türkiye'nin AB üyesi ülkelere daha hızlı yakınlaşabilmesi nedeniyle büyümeden feragat yoluyla cari açıkla mücadele edilmemesi gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Türkiye 7.5'lik büyümesinden vazgeçmemeli. Yüksek büyüme hızının devamı ihracata ve sanayinin ithalata bağımlılığının azaltılması bir sanayi politikası ve mikro ekonomik reformla sağlanabilir. Faiz düşsün diyerek faizin düşmesi beklenmemeli. Faiz düşüşünü engelleyen her türlü uygulamadan uzak durulmalıdır" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, vergilerin düşmesi için bütçedeki faiz dışındaki cari harcamalardan tasarruf edilmesi gerektiğini belirterek, toplantıda, son zamanlarda piyasalarda yaşanan dalgalanmalara da değindiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, yüksek cari açığı bulunan ülkelerin dalgalanmaların daha fazla etkilendiğini dile getirdi.(ANKA)

Kaynak: ANKA