Hisarcık'taki Yangın 500 Hektarlık Alanda Etkili Oluyor

Hisarcık'taki Yangın 500 Hektarlık Alanda Etkili Oluyor

Kütahya'nın Hisarcık İlçesi Yakınlarında Çıkan Orman Yangınının Yaklaşık 500 Hektarlık Alanda Etkili Olduğu ve Daha da Büyümesinden Endişe Edildiği Bildirildi.

Hisarcık'taki Yangın 500 Hektarlık Alanda Etkili Oluyor

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi yakınlarında çıkan orman yangınının yaklaşık 500 hektarlık alanda etkili olduğu ve daha da büyümesinden endişe edildiği bildirildi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Yüksel Gül, Hisarcık ile ilçeye yakın Tokatlı Köyü arasındaki ormanlık alanda öğleden sonra henüz belirlenemeyen nedenle çıkan ve Simav ilçesi sınırlarına da sıçrayan yangının kontrol altına alınamadığını söyledi.

Yangının bölgedeki köyleri tehdit ettiğini belirten Gül, alevlerin Simav ilçesine bağlı Söğüt köyüne ulaşmak üzere olduğunu ve çevredeki köylerin boşaltıldığını kaydetti.

Gül, tüm çabalara rağmen yangının önünde geçilemediğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

''Akşam saatlerine kadar hem karadan hem de havadan yapılan müdahaleler yetersiz kaldı. Bölgede rüzgarında artması nedeniyle yangın daha da büyüdü ve büyümeye de devam ediyor. Karşı yangın çıkararak önüne geçmeyi deneyeceğiz.''

Yüksel Gül, çevre illerden gelen takviyelerin yetersiz kaldığını ve başka takviye ekiplerinin de isteneceğini kaydetti.

Bu arada Tavşanlı ilçesine bağlı Balıköy beldesi yakınlarındaki ormanlık alanda aynı saatlerde 5 ayrı noktada çıktığı bildirilen yangının kontrol altına alındığı bildirildi.

Kaynak: AA