Hipertansiyon Kalp ve Böbrek Yetmezliği İçin Önemli Bir Risk Faktörü - Haberler
Haberi Paylaş

Hipertansiyon Kalp ve Böbrek Yetmezliği İçin Önemli Bir Risk Faktörü

CHA - Haberler | Güncel
Hipertansiyon Kalp ve Böbrek Yetmezliği İçin Önemli Bir Risk Faktörü

Uluslararası Türk Tıp Öğrenci Birliği Erciyes Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dirim, Birlik Olarak Halkı Bilinçlendirmek Amacıyla Tansiyon ve Şeker Ölçümleri Yapacaklarını Belirtti

Uluslararası Türk Tıp Öğrenci Birliği (TurkMSIC) Erciyes Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Dirim, birlik olarak halkı bilinçlendirmek amacıyla tansiyon ve şeker ölçümleri yapacaklarını belirtti. Erkan Dirim, bu etkinlik kapsamında hipertansiyonun insan sağlığına olan etkilerini de anlatacaklarını belirterek, "Hipertansiyon kalp ve böbrek yetmezliği için önemli bir risk faktörüdür." dedi.

Hipertansiyon rahatsızlıklarının ihmale gelmeyeceğini ifade eden Dirim, beyin kanaması veya inmenin hipertansiyonun oluşturduğu ciddi organ hasarları olarak gösterdi. Dirim, "Hipertansiyon ayrıca göz dibindeki damarlara da zarar vererek görme kaybına neden olabilir. Uzun süreli devam eden kontrolsüz hipertansiyon, böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir. Böbrek hastalığı olanlarda hipertansiyon kontrol altına alınamazsa böbrek yetmezliği gelişir ve hipertansiyon mevcut böbrek yetmezliğini ağırlaştırabilir." şeklinde konuştu.

Erkan Dirim, hipertansiyonun seyrek olarak belirti vermesine karşın çoğu kez kendini iş işten geçtikten sonra gösterdiğini anlatarak şu bilgileri verdi: "Belirtileri sıklıkla baş ağrısı, baş dönmesi, aşırı terleme, sık idrar yapma, gece idrar yapma, başta dolgunluk hissi, çarpıntı, burun kanaması ve nefes darlığı şeklinde özetlenir. Ailede başka tansiyon hastası varsa daha da dikkatli olunmalıdır. Yüksek kan basıncından korunmak için ağır ve yağlı yemeklerden, tuzdan, sigaradan, alkolden ve fazla kilolardan sakınmak; düzenli egzersiz yapmak, kan basıncını düzenli ölçtürüp kaydetmek, hekimin vereceği ilaçları hekim değiştirene ya da durdurana kadar, düzenli olarak almak gerekir."

Hipertansiyon konusunda halkı bilgilendirmek amacıyla etkinlik düzenlediklerini anlatan Dirim, "Tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, kolesterol ölçümü ve boy-kilo ölçümü yapmak için Uluslararası Türk Tıp Öğrenci Birliği (TurkMSIC) olarak, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Kayseri Park Yönetim Kurulu ve Diyabet Cemiyeti desteği ile 30 Aralık 2010 tarihinde 11.00-23.00 saatleri arasında Kayseri Park'ta stant kurulacaktır." diye konuştu.

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500