Hint Mahkemesi, Novartis'in Patent Başvurusunu Geri Çevirdi - Haberler
Haberi Paylaş

Hint Mahkemesi, Novartis'in Patent Başvurusunu Geri Çevirdi

CHA - Haberler | Dünya
Hint Mahkemesi, Novartis'in Patent Başvurusunu Geri Çevirdi

İsviçreli ilaç devi Novartis, bir kanser ilacının yeni bir türevi için açtığı patent davasını kaybetti.

İsviçreli ilaç devi Novartis, bir kanser ilacının yeni bir türevi için açtığı patent davasını kaybetti. Hindistan Yüksek Mahkemesi, eşine az rastlanan bu kararı ile en çok yoksul hastaları sevindirdi.

Novartis kansere karşı geliştirdiği Glivec isimli ilaç için patent korumasına ihtiyacı olduğunu savunurken, aktivistler ünlü ilaç firmasını patent süresi dolan bir ilaç üzerinden yasadaki boşluları kullanarak para kazanmaya çalışmakla suçluyor.

Mahkeme önünde gazetecilere konuşan Hintli jenerik ilaç imalatçısı Cipla'nın avukatı Pratibha Singh, mahkemenin patentin ancak yeni bir ilaç için verilebileceğine hükmettiğini açıkladı. Singh, kararın uluslararası ilaç şirketlerinin hali hazırda var olan ilaçların yeni sürümleri için tekrar patent almasını engelleyecek bir emsal teşkil ettiğini ifade etti.

Hindistan'da 26 milyar dolarık bir pazara sahip jenerik ilaç endüstrisi, pek çok gelişmekte olan ülkede olduğu gibi, yoksul hastalara ucuz ilaç sağlayarak hayat kurtaran en önemli sağlık organlarından.

Novartis'in 2006 yılından beri devam eden hukuk mücadelesi Gleevec isimli (Hindistan ve Avrupa'da Glivec diye biliniyor) kan kanseri ilacına yeni patent almak için başlamıştı.

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500