Hindistan'da Ölü Sayısı 160'ı Aştı

Hindistan'da Ölü Sayısı 160'ı Aştı

Hindistan'ın önemli ticari merkezi Bombay kentinde banliyö trenleri, metro ve tren istasyonlarını hedef alan bombalı saldırılarda 160'dan fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Hindistan'da Ölü Sayısı 160'ı Aştı

Hindistan'ın önemli ticari merkezi Bombay kentinde banliyö trenleri, metro ve tren istasyonlarını hedef alan bombalı saldırılarda 160'dan fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Bombay'da iş çıkışı saatinde, demiryolu hattının kalabalık olduğu sırada meydana gelen patlamaların ardından yetkililer can kaybı ve yaralı sayısını belirlemekte güçlük çekti. Büyük bir kargaşa yaşanan kentte yetkililer gece boyunca sürekli can kaybı sayısını artırırken, birkaç dakika arayla, zaman zaman da birbirlerinden farklı açıklamalar yaptılar.

Bir polis yetkilisi, bombalı saldırılarda ölenlerin sayısının 163, yaralı sayısının da 460 olduğunu bildirdi.

Hindistan haber ajansı ise bölgenin bakanı Vilasrao Deşmuk'un ölü sayısını 147, yaralı sayısını da 439 olarak açıkladığını duyurdu.

Deşmuk ayrıca, daha önce yapılan 7 bombalı saldırı olduğu açıklamasını düzelterek, 2'si bir tren istasyonunda olmak üzere 8 patlama olduğunu bildirdi.

Polis ise bütün patlamaların trenlerin içinde meydana geldiğini, ancak bazı trenlerin patlama sırasında istasyonlarda olduğunu belirtti.

Bölgeden gelen 7 patlama olduğuna ilişkin gelen haberlerde de patlamaların 5'inin trenlerde 2'sinin istasyonlarda olduğu kaydedilmişti.

Bu arada, her gün yaklaşık 6.5 milyon kişi tarafından kullanılan, kentin merkezi ve iş bölgeleriyle bağlantıyı sağlayan demiryolu hattını hedef alan bombalı saldırıların ardından bütün tren seferleri durdurulurken, onlarca yaralının yetersiz acil tıbbi yardım olanaklarıyla uzun süre istasyonlarda beklediği belirtiliyor.

16 milyon nüfuslu Bombay'daki bombalı saldırıların ardından Hindistan'ın diğer büyük kentleri de üst düzey alarma geçirildi.

Polisin, patlamaların ardından ülke çapında zanlıları aramak için baskınlar düzenlediği kaydedilirken, bir televizyon kanalı bir kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bombay'daki bir polis yetkilisi, patlamaların iyi koordine edilmiş bir saldırı olduğunu söylemiş, İçişleri Bakanı da önceden bir saldırı olacağı istihbaratı aldıklarını, ancak zamanı ve yerini bilmediklerini kaydetmişti.

Trenlerin en kalabalık olduğu saatte düzenlenen bombalı saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak bölgeden haberlerde, saldırıların arkasında Hindistan'ın Pakistan ile sorunlu Keşmir bölgesinde mücadele eden, geçmişte de bazı bombalı saldırılar düzenleyen ayrılıkçı dinci militanların olabileceği şüpheleri dile getiriliyor.

Bombay'da 1993 yılında düzenlenen, yetkililerin yeraltı suç çetelerini suçladığı bir dizi bombalı saldırıda da yaklaşık 250 kişi ölmüştü.

Öte yandan, Bombay'da düzenlenen saldırılar, Pakistan'ın ardından ABD, İngiltere, Avusturya, Fransa, Kanada ve AB tarafından da kınandı.

Pakistan da Bombay'daki terör saldırılarını kuvvetle kınadığını açıklamıştı.

Kaynak: AA