Hikmet Fidan Davasında "Cezai Ehliyet" Araştırması İstendi

Hikmet Fidan Davasında "Cezai Ehliyet" Araştırması İstendi

Eski Hadep Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan'ı Öldürdükleri İleri Sürülen Sanıklardan Fırat Karahan'ın "Cezai Ehliyetinin" Bulunup Bulunmadığının Araştırılması İstendi. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Sanığın İstanbul Adli Tıp Kurumu'na Sevk Edilerek Rapor Almasını İstedi.

Hikmet Fidan Davasında

Eski HADEP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan'ı öldürdükleri ileri sürülen sanıklardan Fırat Karahan'ın "cezai ehliyetinin" bulunup bulunmadığının araştırılması istendi.

Hikmet Fidan'ı öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan Fırat Karahan ile Veysi Akgönül'ün yargılanmasına Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Mahkemede tutuklu yargılanan Karahan ve Akgönül hazır bulundu. Daha önce alınan ara kararı uyarınca sanıklardan Fırat Karahan'ın doktor raporu bulunması nedeniyle psikolojik tedavisi ve cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının araştırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesinin istendiği ancak bunun gerçekleşmediğini belirten Mahkeme, Sanığın sevkinin yapılmasını ve 15 gün hal ve hareketlerinin kontrol altında tutulmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Kapatılan HADEP Genel Başkan Yardımcılığı'nı yürüten ardından Osman Öcalan ve Nizamettin Taş'ın kurduğu örgüte katılan ve Türkiye sorumluluğunu yürüttüğü ileri sürülen Hikmet Fidan, 6 Temmuz 2005 tarihinde Diyarbakır'da öldürülmüştü. Hikmet Fidan'ı PKK'nın öldürdüğü iddia edilmişti.(ANKA)