*hidrojen' İn Babası"ndan 'Hidrojen Kurumu' Önerisi

*hidrojen' İn Babası"ndan 'Hidrojen Kurumu' Önerisi

Geleceğin Enerjisi Olarak Tanımlanan, Ucuz, Temiz Ve Yenilenebilir Olduğu İçin Fosil Yakıtların Yerini Almaya Aday Olan Hidrojen Enerjisi İle İlgili Çalışmalar Tüm Dünyada Ve Türkiye'de Büyük Bir Hızla Sürüyor.

*hidrojen' İn Babası

Geleceğin enerjisi olarak tanımlanan, ucuz, temiz ve yenilenebilir olduğu için fosil yakıtların yerini almaya aday olan hidrojen enerjisi ile ilgili çalışmalar tüm dünyada ve Türkiye`de büyük bir hızla sürüyor.

3. Uluslararası Hidrojen Enerjisi Kongresi ve Fuarı, ¨Alternatif enerji hidrojen kapımızda ¨sloganı ile 17 Temmuz` da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı`nda düzenlenecek. Kongrenin tanıtımı dolayısıyla Hilton Otel`de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kongre Onursal Başkanı ve ¨Hidrojen` in babası¨ olarak anılan, ünlü uzman Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, peşpeşe gelen akaryakıt zamlarının alternatif enerji kaynaklarına ihtiyacı artırdığını belirterek ¨Bu krizin ortadan kaldırılması için teklifimiz, Başbakanlığa bağlı `Hidrojen Ekonomi Kurumu` kurmaktır. Amacımız süratle Türkiye`yi öz enerji kaynaklarımızı kullanarak hidrojen enerjisine geçirmek ve ekonomik bağımsızlığımızı kazanmaktır¨ dedi. ¨Eğer kendi yakıtımızı üretmezsek IMF`den daha da çok borç almak zorunda kalacağız¨ diyen Veziroğlu ¨Bizim ödediğimi faizlerle IMF`deki bürokratların maaşı karşılanıyor. Borç almazsak Türkiye ne kadar hızlı kalkınır onu düşünün, petrol ve doğalgazı dışarıdan aldıkça dışarı bağımlı olacağız¨ diye konuştu.

Ünlü profesör kurulması planlanan ¨Türkiye Cumhuriyeti Hidrojen Ekonomi Kurumu¨ çalışma alanlarını şu şekilde sıraladı:

- Türkiye`nin hirdoenerji ekonomisine geçiş planlarını hazırlamak
- Hidrojen kullanımı ile ilgili kanun ve nizamnameleri çıkarmak
- Hidrojen enerjisi endüstrilerini destekleyici kanunları çıkarmak
- Özel teşebüsleri destekleyen kanunlar çıkarmak
- Planlı bir şekilde üretim,dağıtım ve kullanım sistemlerinin kurulmasını sağlamak
- Yangın mücadele,polis,jandarma ve benzeri kuruluşların ve vatandaşların hidrojenerji konusunda biliçlenmesini sağlamak .

¨HİDROJEN ENERJİSİ İLE PETROL, DOĞALGAZ VE KÖMÜRE SARFETTİĞİMİZ DÖVİZ 30-40 YILDA SIFIRLANACAK¨

Türkiye` de su enerjesinin yüzde 25` inin kulanıldığını, geri kalan yüzde 75`den hidrojenerji elde edilmesi genektiğini ve yüzde 5` lik dilimi kullanılan rüzgar enerjisinin de yüzde 95`lik bölümünün bu enerjiye ayrılması gerektiğini belirten Veziroğlu ¨Türkiye öz enerji kaynaklarını kullanarak yakıtını kendi üretecek, petrol, doğalgaz ve kömüre sarfettiğimiz döviz azalacak hatta 30-40 yılda sıfırlanacak, ihtiyaç fazlası hidrojeni Avrupa`ya satıp döviz kazanacağız, istihdam artacak,ithalatı azaltıp ihracatı artıracağız¨ diye konuştu. Veziroğlu hirdojen enerjisi ile ilgili olarak şunları kaydetti : ¨Daha yüksek randımanlı hiç zehirli gaz çıkarmayarak ulaşımda sanayide fosil yakıtların kullanıldığı heryerde kullanılıyor. Kullanıldıktan sonra yalnızca su buharı çıkıyor¨ dedi. 2060 yılında petrol ve doğalgazın tükenmiş olacak, halbuki hirdojen tükenmeyecek, 5 milyar yıl ihtiyacı karşılayabilir. Sentetik yakıtlar içinde en ucuzu en randımanlısıdır¨
¨Dünyanın hidrojene geçişi için 3 çeyrek yüzyıl sürer¨ diyen Veziroğlu, hidrojen enerjisini kullanılması ile birlikte dünyada meydana gelecek olumlu gelişmeleri ¨İklim ormale dönecek, hava temiz olacak, çevre kirlenmeyecek, ozon tabakası zarar görmeyecek, enerji yer altından borularla taşınacak,p etrol savaşları sona erecek, hayat seviyesi yükselecek¨ şeklinde sıraladı.

İSTANBUL SOKAKLARINDA HİDROJENLİ OTOBÜSLER

Veziroğlu, merkez olarak Türkiye`de iki proje yürüttüklerini, bunlardan birinin İETT ile beraber yürütülen hidrojenli belediye otobüslerinin proje aşamasının tamamlandığını ve geriye finans probleminin kaldığını söyledi. Fuarın sponsorlarından Elimsan Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Avcı, General Motor`un hidrojen enejisi vasıtası ile çalışan otomobilinin fotoğrafları ile birlikte mini bir sunum yaptı. Avcı hidrojen enerjisinin kullanılması ile birlikte otomotiv ve konut sektörlerinde büyük devrim yaşanacağını belirterek hidrojen enerjisinin kullanılması ile birlikte fiyatlar da ucuzlayacak, hidrojenle çalışan arabaların egsozunda bir kuşun içebileceği kadar saf ve temiz su olacak¨ dedi.