'Hes Yapılsın' Diye Pankart Açtılar

'Hes Yapılsın' Diye Pankart Açtılar

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde kurulması planlanan hidroelektrik santral (HES) için alınması gereken ÇED raporu kapsamında ilgili firma tarafından düzenlenen Halkın Katılımı Toplantısı'nda ilginç görüntüler yaşandı.

'Hes Yapılsın' Diye Pankart Açtılar

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde kurulması planlanan hidroelektrik santral (HES) için alınması gereken ÇED raporu kapsamında ilgili firma tarafından düzenlenen Halkın Katılımı Toplantısı'nda ilginç görüntüler yaşandı. Alışılagelmiş protestolar yerine toplantıya katılan vatandaşlar, açtıkları pankart ve dövizlerle bölgelerine santral yapılmasını istedi.

Çatalzeytin ilçesi Kızılcakaya köyünde, Yunuslar Hidroelektrik Santral (HES) Projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği doğrultusunda yapılan Halkın Katılımı Toplantısı'na yaklaşık 350 kişi katıldı. Katılımcıların tamamı bölgelerinde kurulması planlanan HES'e karşı olmadıklarını, ülkenin enerjiye ihtiyacı olduğunu, böyle bir dönemde HES'lere karşı olmanın anlamsız olduğunu belirtti. Katılımcılardan az sayıda kişi HES'e karşı olduklarını dile getirdi. Köy halkı bunla da kalmayarak, pankart ve dövizlerle kurulması planlanan santrale destek verdi. Toplantıda katılımcılara bilgi veren EN-ÇEV Ltd. Şti Yetkilisi Birol Çoban, HES projesinin Kızılcakaya köyü sınırlarından başlayarak, Kavakören köyü sınırında son bulacağını söyledi. Çay yatağından yapılan servis yolundan boru hattı döşeneceğini, çay yatağının tamamen ıslah edileceğini dile getiren Çoban, böylelikle çevre köylerin heyelan tehlikesinin de ortadan kalkacağını belirterek, Hidroelektrik enerji santrallerinin her gün artan enerji açığını kapatmada yeni bir umut olduğunu dile getirdi. Daha sonra vatandaşlar da proje hakkında fikirlerini beyan etti. Yatırımcı firma yetkilisi Yücel Kocataş yaptığı konuşmada, çevreye zarar vermemek ve Akçay'a akan dereleri kurutmamak için projeyi 3 milyon dolar ilave maliyete katlanarak, çay yatağına aldıklarını, böylece Akçay'a akan derelerin eskiden olduğu gibi akmaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıca Yücel Kocataş, doğru yapılan her projenin, en büyük dışa bağımlılık kalemi olan enerji açığını azaltacağını ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını kaydetti. Yücel Kocataş, proje güzergahında ki köylerden ve Çatalzeytin'den gelerek projeye destek veren çevre halkına ve Kızılcakayalılara teşekkür etti. Sinop'un Türkeli ilçe Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan'da yaptığı konuşmada, ilk defa bölgeye böyle büyük bir yatırım yapıldığını belirterek, bu tür yatırımları bazı karşıt çevrelerin engellemeye hakkı olmadığını söyledi. Özcan, "Hepimiz biliyoruz ki bölgemizde kış ayları geldiğinde elektrik kesintileri meydana gelerek aksaklıklar oluşuyor. Böyle bir tesisin hayata geçirilmesi bizi bu çileden kurtaracak. Gelişmiş ülkelerde bu tür tesislerin avantajlarını gördük. Çatalzeytinli ve Türkelili Avrupa'da yaşayan gurbetçilerimiz bunları iyi bilirler. Dünyanın ve Avrupa'nın kabul ettiği projelerden birinin bizim yakın çevremize yapılması bizi memnun ediyor. Geçmişte bizde böyle bir yatırımın Yarna Çayı'na yapılması için araştırmalar yaptık. Ama maalesef bizim Yarna çayımızın deresi böyle bir tesisi kurmaya yeterli olamadığından başarılı olamadık. Bir tarafı Çatalzeytin, bir tarafı Yarna Çayı'na bağlı olan Akçay Deresi'ne yapılan HES'in İnebolu'dan Ayancık'a kadar tüm bölgeye ve sonrasında da ülke ekonomisine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Böyle bir projeyi sonuna kadar destekliyoruz" dedi. - SİNOP